Xhelal Sveçla i quan militantë të PDK’së e AAK’së krejt veteranët e UÇK’së që protestuan pardje

Xhelal Sveçla i quan militantë të PDK’së e AAK’së krejt veteranët e UÇK’së që protestuan pardje

Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla ka ofenduar veteranët e UÇK’së që protestuan pardje për pensionet dhe Pagën Minimale para Qeverisë së Kosovës, duke i quajtur militantë të PDK’së e AAK’së, transmeton Periskopi.

‘’Aty nuk protestonin  veteranët, por militantët e PDK dhe AAK’së. Për që kanë qenë të cytur e manipuluar prej tyre, kjo nuk ka kurrfarë dyshimi’’, tha Sveçla në Java me Rronin.

Sveçla tutje ka thënë se Policia e Kosovës nuk ka hedhur gaz lotsjellës në protestë, por këtë e ka bërë dikush tjetër.

Ai ka folur për Ligjin për Paga i cili po zhagitet tej mase nga qeveria.

Kur është fjala te veteranët, ai thotë se vet ishte i involvuar në luftë, por nuk merr pension.

Në aspektin mjekësor, politik e logjistikës. Për shkak të rrethanave, e kam vlerësuar që do të ishte jo e udhës që unë të bëhem pjesë e listës së veteranënve luftëtarë./PERISKOPI/

Shpërndaje në: