“Refuzoi të veshë fanellat në përkrahje të LGBTI” – Pritet dënim i rëndë për lojtarin e Parisit

Periskopi.com Sporti

Mungesa e mesfushorit Idrissa Gueye në ndeshjen e PSG-së me Montpellier (4-0) shkaktoi çuditshmëri, me trajnerin Mauricio Pochettino që tha se lojtari nuk u lëndua.

Raportet e fundit në Francë thonë se Idrissa Gueye mungoi në ndeshjen e PSG-së sepse refuzoi të vishte fanellën me ngjyrat që përkrahin komunitetin e LGBT-së.

Kujtojmë se Idrissa Gueye, 32 vjeç, është një mysliman i devotshëm dhe në disa vende islame, si Senegali, ku ai ka lindur, homoseksualiteti është i paligjshëm dhe madje dënohet me vdekje.

“Ai është një lojtar i shkëlqyer, ne e dimë, por feja nuk duhet të vihet në dyshim në sport. Mund të themi se homofobia është një mohim në sport.

Të gjithë lojtarët morën pjesë përveç tij, ai duhet të sanksionohet. Kur shohim një lojtar që bën justifikime të ndryshme, kuptojmë se është homofobi që klubi dhe liga lejojnë të ndodhë. Sot dënohet me ligj të jesh homofobik”, tha Eric Arassus, në prononcimet e transmetuara nga RMC Sport.