Shëndeti

Kush nuk e do djathin? Shqiptarët e konsumojnë shumë. Një fetë djathi e shndërron edhe…

07 Feb, 8:02

Edhe pse janë të vogla, boronicat përmbajnë shumë lëndë ushqyese që mund të ndikojnë pozitivisht…

05 Feb, 18:13

Këtë vit ka pasur një “shpërthim” të madh të rasteve të gripit. Gripi sezonal shfaqet…

04 Feb, 17:21

Nutricionistët shpesh i referohen vezëve si ushqimi më i përsosur në planet, sepse ato përmbajnë…

01 Feb, 16:23
Këto janë shenjat fizike të ankthit

Ankthi është një ndjenjë stresi, frike dhe shqetësimi. Ndonjëherë, mendja jonë është e mbingarkuar me…

28 Jan, 17:59

Vlerat e rralla të majdanozit për veshka të shëndetshme

Majdanozi përmban minerale si kalciumi, hekuri dhe sulfuri. Majdanozi është një nga bimët mjekësore më…

28 Jan, 15:34

Përhapja e norovirusit shqetësim për britanikët, rastet spitalore dy herë më të larta se vitin e kaluar

Në Britani është parë një rritje e rasteve me virusin e quajtur norovirus, ku rastet…

26 Jan, 21:57

Si t’i zbutni dhimbjet e fytit

Kur ndjeni se po ju dhemb shumë fyti dhe keni edhe vështirësi në gëlltitje duhet…

26 Jan, 17:46

Çka i ndodh trupit kur konsumoni speca djegës?

Speci jalapeno u zbulua për herë të parë nga Aztekët, të cilët në vend që…

25 Jan, 20:06

Gabimi më i madh që bëjmë pas dushit

Kujdesi i duhur për lëkurën tuaj është jashtëzakonisht i rëndësishëm. Pastrimi dhe hidratimi i rregullt…

24 Jan, 16:16

Simptomat e kancerit që mund t’i zbuloni gjatë frymëmarrjes, 5 shenjat që duhet të kontaktoni mjekun

Kanceri i kokës dhe qafës është përgjegjës për më shumë se 4000 vdekje në vit…

23 Jan, 8:45

Pesë arsye pse farat e limonit janë një thesar i vërtetë i shëndetit

Dihet se limoni mund të jetë jashtëzakonisht i dobishëm për shëndetin tonë, kryesisht për faktin…

22 Jan, 21:08

Çfarë ndodh me ju derisa jeni nën anestezion dhe përse nuk bën të hani dhe të pini para operacionit?

Puna e anesteziologut është shumë e rëndë dhe bart me vete përgjegjësi të madhe dhe…

22 Jan, 8:36

Identifikohet një gen i ri që sjell autizmin

Mutacionet në genin Caprin1 rezulton të jenë përgjegjëse për disbalanca në mekanizmat neural, që provokojnë…

17 Jan, 19:10

Për ju që vuani nga zemra: Ja si të rrisni tensionin e ulët me produktin më të thjeshtë që e keni të gjithë në shtëpi

Për njerëzit që vuajnë nga zemra ose tensioni i gjakut lëngjet janë një nga kurat…

17 Jan, 16:30

Keni dhimbje shpine, këto janë disa nga ushtrimet që duhet të provoni

Dhimbja e shpinës është një nga patologjitë më të zakonshme në botë. Ky çrregullim mund të shkaktohet nga…

16 Jan, 7:08

Lëkura e portokallit pastrojnë mushkëritë

Lëkura e portokallit është shumë e mirë për pastrimin e mushkërive nga helmet e marra…

15 Jan, 22:34

Nëse keni ndonjë nga këto ushqime në frigorifer, nxirrini menjëherë

A ndiheni sikur frigoriferi juaj po bëhet gjithnjë e më i vogël? Kjo është ndoshta…

14 Jan, 18:36

Si ndotja akustike mund të dëmtojë shëndetin tonë

Në tetor 2021, Shoqata Amerikane e Shëndetit Publik shpalli zhurmën një rrezik për shëndetin. Dekada të…

12 Jan, 21:36

Arsyet përse duhet të hiqni dorë nga kafeja

Kafeja është një burim energjie për shumë njerëz në botë. Ka njerëz që nuk e…

11 Jan, 22:34

Disa nga komplikimet e një dhëmbi të plasaritur, si ta parandaloni

Dhëmbët janë të brishtë dhe të prirur për plasaritje ose thyerje; çdo individ mund të…

10 Jan, 23:44

Kjo pije është e mrekullueshme për një zemër të shëndetshme

Për shumë njerëz, dita fillon me një filxhan kafe që i ndihmon të zgjohen, por…

08 Jan, 22:20

Si të ulni shtypjen e gjakut me vetëm këtë ushqim

Spirulina, një “super-ushqim” i përbërë nga algat, mund të ndihmojë në reduktimin e shtypjes të…

07 Jan, 22:14

9 ushqimet e pasura me fibra, për një dietë të shëndetshme

Ushqimet e pasura me fibra janë aleatë të shkëlqyeshëm për shëndetin tonë. Ata ulin kolesterolin…

07 Jan, 19:53