Op-Ed

Këtë deshëm të tregojmë me shembujt e mësipërm, por edhe atë se ata provojnë katërçipërisht…

27 Nov, 15:43

Shkruan: Baton Haxhiu   Arbnor dhe Astrit Dehari nuk janë dëshmorë të kombit. Nuk janë…

25 Nov, 11:32

Shkuan Enver Hasani Sidoqoftë, siç e thashë më sipër, Statuti i Autonomisë serbe ka liruar Gjykatën…

12 Nov, 16:54

Shkruan: Andi Bejtja  Marrëveshja e djeshme Meloni – Rama nuk është as më pak e…

07 Nov, 16:21
Policia pengesë për agjendat e Kurtit

Shkruan: Hisen Berisha Pakënaqësia kolektive që ka shkaktuar vendimi për pagesën e rrezikshmërisë për Policinë…

01 Nov, 17:26

Analizë nga Pastor Fehmi Cakolli: Lëvizja për “Braktisja e Islamit”, çfarë është kjo lëvizje dhe pse doli?

Shkruan: Pastor Fehmi Cakolli Çka është kjo “lëvizje”? Ajo që doli në publik javën e…

29 Oct, 18:47

Kushtetua materiale e Albin Kurtit dhe modelet më të mira të autonomisë në Evropë

Shkruan: Enver Hasani  Marrëveshja De Gaspari – Gruber ka qenë dhe është përfundimtare, aneksi Ohrit…

27 Oct, 13:49

Përralla më e madhe: Edi Rama e do Berishën në burg

Shkruan: Bledi Lumani Që prej së shtunës mbrëma, kur dy policë civilë i arrestuan dhëndrin…

27 Oct, 10:55

Sot që të dytë gënjyen, edhe Kurti edhe Vuçiqi

Pesë ndërmjetësit ndërkombëtar u shfaqën sot në Prishtinë dhe Beograd, në kuadrin e imponimit të…

21 Oct, 22:16

Drama e Konfliktit në Veri të Kosovës – prapaskenat e një beteje që nuk përfundoi, por filloi me 24 shtator

Shkruan Baton Haxhiu:  23 shtator. Kryeministri i Kosovës ndodhej në udhëtim jashtë shtetit. Po mbante…

20 Oct, 17:00

Baton Haxhiu: Të shtunën në tavolinë – vetëmenaxhimi në këmbim të njohjes de facto

Shkruan: Baton Haxhiu   Vetëmenaxhimi në këmbim të njohjes de facto do të jetë formula…

19 Oct, 13:25

Çfarë ka Emannuel Macron me Albin Kurtin?

Nga Ylli Pata Në Prishtinë që sot e kanë bërë gati temën e sulmit të…

17 Oct, 22:06

Rruga e Kosovës për në Europë, mund kalojë më shkurt nga Tirana

Shkruah: Kreshnik Spahiu *** Samiti i Berlinit në Tiranë ishte një shuplakë për të gjithë…

16 Oct, 19:55

Analiza në “Politico”: Interesat e Moskës nga Gaza në Banjskë

Foto ilustrim Nga Jamie Dettmer dhe Christian Oliver për POLITICO   Sulmi brutal i Hamasit kundër…

12 Oct, 15:04

Tmerri i Hamasit, një mësim për politikanët populistë

Nga Yuval Noah Harari – autor i “Sapiens”, “Homo Deus” dhe “Unstoppable Us” dhe profesor i historisë…

12 Oct, 11:06

“Serbët janë sjellë njëlloj si Hamasi”

Shkruan: Ben Blushi  Sulmi mizor që kreu Hamasi gjatë kësaj jave në Izrael po e…

11 Oct, 12:16

Ekzistonte një ide që Shqipëria të bëhej shtëpia kombëtare e hebrenjve – çfarë po të ndodhte

Shkrim nga gazetari Nir Hasson për gazetën izraelite Haaretz Në vitin 1935, gazetari sionist nga Britania, Leo Elton,…

10 Oct, 14:09

“Hamasi” shqiptar duket se fshihet mes nesh

Shkruna: Mero Baze Një postim i Kryeministrit Edi Rama me godinën e ndriçuar të Universitetit…

09 Oct, 19:48

Sfida më e madhe në gjysmë shekulli, për Izraelin

Nuk është shumë dramatike të thuhet se sulmi i djeshëm ishte sfida më e rëndësishme…

09 Oct, 15:47

Sulmi kundër Izraelit, rrezikon po kaq shumë Kosovën dhe Shqipërinë

Sulmi i papritur i Hamasit kundër Izraelit, i cili ka një ngjashmëri të frikshme me…

07 Oct, 21:54

“Policimi” dhe politizimi i Kosovës në Shqipëri

Shkruan: Mero Baze Ka dy tendenca të dëmshme në raportet  politike mes Shqipërisë dhe Kosovës…

04 Oct, 18:45

Veprimet e Vuçiq-it dhe projekcionet për akomodimin e serbëve të Kosovës

Shkruan: Albert Prenkaj Çështja serbe apo çështja shqiptare? Nën trysninë e Kremlinit dhe të elementeve…

02 Oct, 17:27

Në Manastirin e Banjskës, në Kosovë

Manastiri i Banjskës ku u vra një polic shqiptar dhe katër paramilitarë serbë ndodhet gati…

02 Oct, 11:37

Skenari i përfitimit të Albin Kurtit mbi gjakun dhe fatkeqësitë e të tjerëve

Shkruan: Hisen Berisha Ja edhe një rikonfirmim nga ky i sëmuri nga dëliri i pushtetit…

01 Oct, 17:22