BE-ja publikon konkluzionet për Ballkanin, as që po përmendet heqja e vizave për Kosovën

BE-ja publikon konkluzionet për Ballkanin, as që po përmendet heqja e vizave për Kosovën

Zëdhënësi i Këshillit Evropian, Barend Leyts ka publikuar konkluzionet e këtij institucioni për Ballkanin Perëndimor në Samitin e BE-së të mbajtur sot.

Në të, përmendet Kosova, por jo heqja e vizave.

Aty përmendet nevoja urgjente për përparim në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë dhe jo diçka më shumë rreth kësaj çështjeje.

Ndryshe, Franca dhe Holanda po vazhdojnë të jenë dy shtetet bllokuese për liberalizimin e vizave.

Konkluzionet e plota për Ballkanin:

 

Shpërndaje në: