Britania do të bëhet “superfuqi hapësinore” me lansimin e parë të raketës

Britania do të bëhet “superfuqi hapësinore” me lansimin e parë të raketës

Një prototip i fabrikës hapësinore që mund të prodhojë materiale të pamundura për t’u bërë në Tokë do të jetë në raketën e parë që do të lansohet nga territori i Britanisë së Madhe më vonë këtë verë.

Kompania Space Forge nga Uellsi do të përdorë mikro-gravitetin dhe vakumin e hapësirës për të bërë lidhje metalike më të forta, më të lehta dhe gjysmëpërçues super efikas.

Kompania tha për Sky News se komponentët e bërë në orbitë mund të jenë në përdorim të gjerë në vetëm pesë vjet, në çdo gjë, nga motorët e avionëve te rrjeti elektrik.

Për të testuar planin e kthimit të materialeve në Tokë, kompania do të nisë një satelit në një raketë që do të ngrihet nga Spaceport Cornwall në shtator.

Andrew Bacon, një bashkëthemelues i Space Forge, tha se lansimi i raketës do ta shndërrojë Britaninë në një “superfuqi të vërtetë hapësinore”, me aftësinë për të krijuar dhe vendosur teknologji satelitore lider në botë.

Edhe pse kompani të tjera kanë prodhuar sasi të vogla materialesh dhe i kanë kthyer ato në Tokë, Space Forge do të jetë e para që do t’i prodhojë në sasi komerciale.

I gjithë sateliti do të sillet poshtë duke përdorur teknologji ende sekrete, më pas do të rinovohet dhe do të rihapet me një grup të ri lëndësh të para në bord.

“Të jesh në gjendje të lëshosh nga vendi yt do të sjellë një ndryshim të madh,” tha Bacon.

“Nëse doni të ndërtoni një zinxhir furnizimi të besueshëm dhe të qëndrueshëm të bazuar në hapësirë, nuk mund të fluturoni në anën tjetër të botës për të marrë materialet tuaja kur dëshironi të bëni diçka. Ju dëshironi të lansoni dhe të ktheheni këtu dhe t’i përdorni ato produkte aty ku nevojiten,” shtoi ai.

Deri në 10 satelitë – disa komercialë, disa ushtarakë – pritet të jenë në lansimin e parë, të planifikuar për datë 8 shtator.

Avioni Cosmic Girl i Virgin Orbit do të ngrihet nga aeroporti Newquay me LauncherOne, një raketë 21 metra, e vendosur nën krahun e saj të majtë.

Pasi të jetë larguar mirë nga toka dhe në lartësinë e duhur, piloti do të ngrejë hundën e avionit dhe do të lëshojë raketën, e cila disa sekonda më vonë do të ndezë motorin e saj dhe do të largohet në trajektoren e përsosur për vendosjen e satelitëve në një orbitë që kalon mbi veri dhe polet e jugut.

Dan Hart, kryeshef ekzekutiv i Virgin Orbit, tha për Sky News se avioni kishte kryer më parë mijëra fluturime pasagjerësh përtej Atlantikut përpara se të ripërdorej për transportin në hapësirë.

“Ne e kemi ricikluar aeroplanin, kështu që është një pjesë kritike e infrastrukturës sonë të nisjes,” tha ai.

Shpërndaje në: