Cilat ushqime e shfryjnë barkun

Cilat ushqime e shfryjnë barkun

Shpesh ndihemi të fryrë pas një vakti të madh ose për shkak të tretjes së dobët.

Për fat të mirë, ka shumë ushqime që mund të ndihmojnë në uljen e fryrjes dhe përmirësimin e shëndetit të traktit tuaj të tretjes.

Nga erëzat te perimet e deri te produktet e qumështit, këto janë disa nga ushqimet që duhet të preferoni për të reduktuar fryrjen e barkut.

Kastravec- Kastraveci është një zgjedhje e shkëlqyer për reduktimin e ënjtjes.

Ai përmban kuercetinë, një antioksidant flavonoid që frenon enzimat pro-inflamatore.

Mund ta hani të papërpunuar ose të pini ujë me kastravec në vend të pijeve me sheqer.

Asparagu përmban prebiotikë që mbështesin rritjen e baktereve të dobishme në sistemin tretës. Përveç kësaj, ato përmbajnë ujë që mund të hidratojë, të ndihmojë në urinimin dhe të reduktojë fryrjen.

Bananet përmbajnë kalium, i cili rregullon nivelet e natriumit në trup dhe parandalon mbajtjen e ujit. Kjo ndihmon në reduktimin e fryrjes. Përveç kësaj, bananet përmbajnë fibra, të cilat mund të parandalojnë kapsllëkun, një tjetër shkaktar i zakonshëm i fryrjes. Ushqime të tjera të pasura me kalium përfshijnë patatet, spinaqin, rrushin e thatë dhe portokallin.

Ananasi është kryesisht ujë, i cili ndihmon në mbajtjen e trupit të hidratuar dhe luftimin e fryrjes. Bromelain, një enzimë që gjendet tek ananasi, ndihmon në zbërthimin e proteinave dhe promovon shëndetin e tretjes. Bromelain është një nga enzimat më efektive për zbërthimin e kolagjenit.

Xhenxhefili përmban një enzimë tretëse që ndihmon në tretjen e ushqimit në mënyrë më efikase, duke reduktuar fryrjen dhe kapsllëkun. Mund të pini çaj xhenxhefili të bërë në shtëpi, ose të përtypni rrënjë xhenxhefili.

Kanella është një erëz e pasur me antioksidantë që mund të ndihmojë në eliminimin e gazit të tepërt dhe trajtimin e fryrjes.

Shpërndaje në: