Dhjetëra të vdekur pasi një varkë emigrantësh u fundos në brigjet e Sirisë

Dhjetëra të vdekur pasi një varkë emigrantësh u fundos në brigjet e Sirisë

Të paktën 53 emigrantë janë mbytur dhe dhjetëra janë zhdukur pasi varka e tyre u mbyt në brigjet e Sirisë, thonë zyrtarët.

Më shumë se 120 njerëz, kryesisht libanezë dhe sirianë, besohet të kenë qenë në bordin e varkës së vogël që u përmbys në rrugën e saj për në Evropë, shkruan Euronews.

Ministri libanez i Transportit Ali Hamie tha të premten se 19 persona ishin shpëtuar pranë qytetit port sirian të Tartus.

Tragjedia e së enjtes ka të ngjarë të jetë numri më i lartë i vdekjeve për një kalim emigrantësh nga Libani.

“Unë jam duke diskutuar me ministrin sirian të transportit një mekanizëm për të rimarrë trupat në Siri,” tha Hamie për AFP, duke shtuar se përpjekjet e shpëtimit ishin ende duke u zhvilluar.

Në prill, dhjetëra njerëz u vranë kur një anije e mbipopulluar emigrantësh u fundos në brigjet e Tripolit, duke shkaktuar zemërim të gjerë.

Libani ka parë një rritje të emigracionit mes një krize ekonomike të thelluar.

Sipas Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR), numri i njerëzve që u përpoqën të largoheshin nga Lib

Shpërndaje në: