Edhe Kina demonstron forcën, prezanton avionin luftarak J-20

Edhe Kina demonstron forcën, prezanton avionin luftarak J-20

Dy avionë fluturuan 60 sekonda në aeromitingun në Zhuhai, në provincën Guangdong, me qëllim të prezantimit të arritjeve të reja të teknologjisë ushtarake kineze, raporton The Guardian.

Mbikëqyrësit ushtarak thonë se, “J-20 është një përparim i madh i kapacitetit luftarak të Kinës”.

Kjo i ofron Pekinit një mundësi për të demonstruar ambiciet e saj për hapësirën ajrore civile dhe thekson ambiciet e saj të mbrojtjes. Kina synon që të tejkalojë SHBA-të si tregu me i madh në botë për aviacion në dekadën e ardhshme.

Shpërndaje në: