Guardiola e pranon se inspirohet nga Tuchel: Një nga trajnerët e paktë prej të cilëve mësoj vazhdimisht

Periskopi.com Sporti

Para ndeshjes mes Manchester Cityt dhe Chelseat të shtunën, trajneri i ‘Qytetarëve’ ka vlerësuar lart trajnerin e ‘Të Kaltërve’, Thomas Tuchel.

Guardiola u shfaq para mediave për herë të parë që kur u kontraktua me COVID-19 para fitores së tyre në FA Cup ndaj Swindon Town.

Spanjolli u zëvendësua nga ndihmësi i menaxherit Rodolfo Borrell në vijën e kontaktit për atë lojë, kur skuadra e tyre e fortë largoi skuadrën e Ligës së Dytë.

“Ai është shumë kreativ”, tha Guardiola për shtypin. “Një nga menaxherët e paktë nga të cilët mësoj vazhdimisht për t’u zhvilluar si një menaxher më i mirë.

“[Ai është] i shkëlqyer në të gjitha departamentet. Më pëlqeu që kur ishte në Mainz. Më pëlqen të shikoj skuadrat e tij dhe mënyrën se si luan dhe qasjen. Ai e bën futbollin botëror më të mirë. Kur gjen një menaxher që dëshiron të jetë gjithmonë pozitiv në mënyrën se si luan, është mirë”, u shpreh ai.