Izrael-Hamas, pse nuk ka aspak përparim në bisedime

Izrael-Hamas, pse nuk ka aspak përparim në bisedime

Negociatat indirekte midis Izraelit dhe lëvizjes islamike palestineze Hamas për të arritur një marrëveshje armëpushimi dhe lirimin e pengjeve “janë në një qorrsokak”.

Një burim i huaj i njohur me këtë gjë e ka raportuar për gazetën izraelite “Haaretz”, duke saktësuar se “nuk ka asnjë progres”. Burimi shpreson se situata mund të ndryshojë në ditët në vijim.

Ndërkohë, avionët luftarakë izraelitë goditën një raketë-hedhës dhe ndërtesa të përdorura nga lëvizja shiite libaneze Hezbollah në Libanin jugor në Kounine dhe Khiam gjatë natës. Forcat izraelite të mbrojtjes (IDF) e raportuan këtë në X, duke shtuar se ato gjithashtu kishin granatuar zonat pranë Hanine me artileri.

Mëngjesin e djeshëm, dy raketa u hodhën drejt bazës së ushtrisë Biranit në veri të Izraelit, në kufi me Libanin.

Forcat Ajrore izraelite kanë goditur më shumë se 70 objektiva në Rripin e Gazës, ndërsa forcat tokësore operojnë në Rafah, Jabaliya dhe korridorin Netzarim.

Ky është buletini i fundit i lëshuar nga Forcat e Mbrojtjes Izraelite (IDF), sipas të cilit një milici palestinez i Xhihadit Islamik, u vra gjatë një sulmi ajror në Rafah, në jug të Gazës. IDF-ja goditi depot e armëve, infrastrukturën dhe ndërtesat që u përkisnin grupeve të armatosura.

Në lindje të Rafahut, ushtarët e Brigadës Givati ??vunë re dhe vranë një milici të armatosur me një RPG në një ndërtesë afër tyre dhe bastisën disa vende në zonë, ku u gjetën armë.

Gjithashtu në Rafah lindor, njësia komando Egoz gjeti një raketë-hedhës në një ndërtesë të përdorur nga grupet e armatosura. Në qendër të Rripit, ushtarët e Divizionit 99 vazhduan të luftojnë me njerëz të armatosur në zonën e korridorit Netzarim, gjithashtu me ndihmën e komponentit ajror.

Shpërndaje në: