Johnson takon Zelenskyn, ia folë trajnimin për mijëra ushtarë ukrainas

Johnson takon Zelenskyn, ia folë trajnimin për mijëra ushtarë ukrainas

Kryeministri britanik, Boris Johnson u takua me Presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky në Kiev.

Ky takim u bë me qëllim për të diskutuar luftën e vendit kundër Rusisë dhe për të ofruar një program të madh trajnimi për forcat ukrainase, raporton Sky News.

Bëhet e ditur se programi  i udhëhequr nga Mbretëria e Bashkuar ka potencialin për të trajnuar deri në 10 mijë ushtarë çdo 120 ditë dhe do të ndihmojë ushtarët e rinj dhe ekzistues ukrainas.

Shpërndaje në: