Kjo përzierie me stomakun bosh rrit epshin dhe lëvizshmërinë e spermës, parandalon çdo sëmundje

Periskopi.com Zoya

Njerëzit u njohën me rrushin e thatë aksidentalisht kur gjetën rrush të thatë në verigë rreth vitit 2000 pes, dhe ishte një nga zbulimet më të rëndësishme të ushqimit ndonjëherë. Vitaminat, fibrat dhe mineralet që janë të bollshme në këtë frut të tharë, e bëjnë atë një superushqim dhe mjekët ia rekomandojnë të gjithë pacientëve të tyre. Rezulton se mund ta bëjmë rrushin e thatë edhe më të dobishëm nëse e lejmë brenda në ujë gjatë natës. Uji shpërndan të gjitha mineralet dhe lëndët ushqyese të rrushit të thatë duke rritur vetitë shëndetësore.

Mëlçia dhe zorrët tuaja do të heqin qafe toksinat më lehtë

Pasuesit e Ayurveda kanë qenë duke përdorur ujë të rrushit për pastrimin e mëlçisë dhe zorrëve për një kohë të gjatë. Në fakt, vetitë detoksifikuese të rrushit shpjegohen nga sasia e madhe e antioksidantëve dhe fibrave dietike që gjenden në këtë frut të thatë.

Antioksidantët ndihmojnë mëlçinë tonë të funksionojë si duhet dhe të kryejë plotësisht funksionin e saj detoksifikues, ndërsa fibrat rrisin numrin e lëvizjeve të zorrëve, duke ndihmuar në pastrimin e zorrës së trashë dhe zorrëve. E marrë në stomak bosh, uji i rrushit do të “funksionojë” edhe më shpejt, thjesht mos harroni të hani rrushin e njomur së bashku me ujin e rrushit.

Do të merrni një nxitje të shpejtë energjie që do të zgjasë shumë.

Shkencëtarët dhe ekspertët e sportit besojnë se rrushi i thatë mund të shërbejnë si një zëvendësues i mirë për energjinë. Rrushi i thatë përmbajnë një sasi të madhe të fibrave dhe mikronutrientëve dhe nuk kanë sheqer të shtuar ose aromë artificiale, ndryshe nga shumë bare energjetike që i bën ata një snack të përsosur të shëndetshëm. Uji i rrushit të marrë në mëngjes do t’ju mbushë me energji për ditën e ardhshme, ose gjithashtu mund të provoni ta merrni para një stërvitje të fuqishme.

Niveli juaj i kolesterolit të keq do të ulet, dhe presioni juaj i gjakut do të stabilizohet.

Studimet dhe hulumtimet klinike kanë treguar që rrushi është mjaft i pasura me fibra, kalium, fitonutrientë dhe antioksidantë në krahasim me ushqimet e tjera të zakonshme. Personat që hanë rregullisht rrush të thatë kanë presion të ulët sistolik dhe diastolik në krahasim me ata që hanë sasi minimale të këtij fruti të thatë. Për më tepër, ngrënia e rrushit ul nivelin e kolesterolit me densitet të ulët të oksiduar i cili zvogëlon ndjeshëm rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare.

Studimet dhe përvojat e njerëzve për të ngrënë rrush të thatë dëshmojnë se është një super ushqim i vërtetë me shumë përfitime shëndetësore. Mos harroni që edhe pse uji i rrushit mund të shërbejë si një shtesë e mirë ushqimore në dietën tuaj të shëndetshme, ai nuk është një zëvendësim i ilaçeve.

Nëse keni ndonjë problem me mëlçinë, zemrën, presionin e gjakut ose ndonjë organ ose sistem tjetër të trupit tuaj, caktoni një vizitë te mjeku i cili do t’ju ekzaminojë dhe ju rekomandojë trajtimet dhe dietën e nevojshme mjekësore.

A keni provuar ndonjëherë të pini ujë të rrushit në mëngjes? A ishit i kënaqur me rezultatet? Na tregoni për përvojën tuaj në komentet më poshtë!

Trajtoni infertilitetin

Sheqernat natyrale janë të bollshme në rrush të thatë, dhe kjo ndihmon në lëshimin e ngarkesave të energjisë. Rrushi i thatë është i mirë për lëshimin e energjisë për seks dhe janë të dobishme në trajtimin e mosfunksionimit erektil te burrat. Rrushi i thatë është i mirë për qarkullimin e përmirësuar të gjakut dhe janë një afrodiziak natyral. Ato kanë argininë dhe ndihmon në përmirësimin e lëvizshmërisë së spermës dhe do të ndihmonte në trajtimin e infertilitetit.

Shpërndaje në: