Kjo pije është e mrekullueshme për një zemër të shëndetshme

Kjo pije është e mrekullueshme për një zemër të shëndetshme

Për shumë njerëz, dita fillon me një filxhan kafe që i ndihmon të zgjohen, por sipas ekspertëve, ajo mund të jetë e dobishme edhe për zemrën, nëse pihet në sasinë e duhur

Hulumtimi i ri që hulumton rrezikun që lidhet me pirjen e kafesë dhe sëmundjet e zemrës ka zbuluar se pirja e kafesë ka të ngjarë të mbron zemrën në disa mënyra.

Dy deri në tre filxhanë kafe pa kafeinë, qoftë e menjëhershme apo e bluar, lidhen me një rrezik dukshëm më të ulët të sëmundjeve të zemrës dhe vdekshmërisë nga të gjitha shkaqet, sipas një studimi të madh nga shtatori 2022 i botuar në Revistën Evropiane të Kardiologjisë Parandaluese. Kafja e bluar dhe e çastit, por jo kafeja pa kafeinë, shoqërohen gjithashtu me një rrezik më të ulët të aritmisë.

Rrezik më të ulët të dështimit të zemrës

Dështimi i zemrës është një formë progresive e sëmundjes së zemrës që pengon zemrën të pompojë gjak në mënyrë efikase në të gjithë trupin. Faktorët e rrezikut për dështimin e zemrës përfshijnë diabetin e pakontrolluar të tipit 2 dhe presionin e lartë të gjakut.

Disa studime kanë treguar një lidhje negative midis kafesë dhe gjendjes, tregoi një rishikim i shkurtit 2021. Krahasuar me njerëzit që nuk pinin kafe, ata që pinin një filxhan në ditë kishin një rrezik 5 deri në 12 për qind më të ulët të dështimit të zemrës, ndërsa ata që pinin dy filxhanë kishte një rrezik 30 për qind më të ulët.

Është interesante se kafeja pa kafeinë nuk ofron të njëjtat përfitime. Në fakt, pirja e kafesë pa kafeinë rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës, sipas rezultateve të këtij studimi.

Antioksidues

Inflamacioni është shkaktari kryesor i sëmundjeve të zemrës dhe shumë sëmundjeve të tjera kronike. Antioksiduesit janë lëndë ushqyese që luftojnë inflamacionin në trup duke neutralizuar radikalet e lira që dëmtojnë qelizat, transmeton Livestrong.

Kafeja është e pasur me antioksidues, të cilët lidhen me një rrezik më të ulët të sëmundjeve si sëmundjet e zemrës dhe diabeti i tipit 2.

Përshpejton metabolizmin

Kafeja gjithashtu mund të ndikojë në metabolizmin dhe mund të luajë një rol të rëndësishëm në humbjen e yndyrës, të gjitha këto në fund të fundit kanë një efekt pozitiv në shëndetin e zemrës. Kafeina gjithashtu mund të përmirësojë performancën fizike, dhe gjithashtu ndihmon me lodhjen, që është një përfitim tjetër, sepse njerëzit kanë më shumë gjasa të ushtrojnë kur janë të mbushur me energji.

Ky është një lajm i mirë për zemrën tuaj, sepse stërvitja e rregullt dhe e moderuar shoqërohet me një rrezik më të ulët të dështimit të zemrës, sipas një studimi të gushtit 2022 të botuar në revistën Circulation.

Përmirëson kolesterolin

Pirja e kafesë së zezë lidhet me një efekt pozitiv në nivelet e kolesterolit HDL, sugjeron një studim i nëntorit 2020 i publikuar në Journal of Multidisiplinary Healthcare.

Kolesteroli HDL njihet si kolesteroli “i mirë”, sepse ndihmon në largimin e kolesterolit të keq nga qarkullimi i gjakut, i cili në fund të fundit zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Duhet theksuar se me kafen, si me çdo gjë tjetër, duhet të tregoheni të moderuar. Nëse nuk keni problem me kafeinën, pini dy deri në tre filxhanë për të përjetuar përfitimet për shëndetin e zemrës.
Nëse keni sëmundje të zemrës, bisedoni me mjekun tuaj përpara se të shtoni më shumë kafe në dietën tuaj. /KP

Shpërndaje në: