Kurti takohet me Berishajn, ambasadorin kosovar që po hetohet për shpërlarje parash

Kurti takohet me Berishajn, ambasadorin kosovar që po hetohet për shpërlarje parash

Derisa po qëndronte në Kroaci për të marrë pjesë në një konferencë që po mbahej në Dubrovnik, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është takuar me ambasadorin ‘nën hetime’ të Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj.

Në një fotografi që e ka shpërndarë vetë ambasadori Berishaj, Kurti është parë nën shoqërinë e tij dhe dy personave të tjerë në Dubrovnik.

Fotoja u shpërnda nga ambasadori Berishaj, si “Story”, sot kur kryeministri Kurti, në Dubrovnik të Kroacisë, po merrte pjesë në konferencën “Kroacia Evropiane: Retrospektivë dhe Perspektivë”.

Ambasadori Martin Berishaj është aktualisht nën hetime nga Prokuroria Themelore e Prishtinës për deklarim të rrejshëm të pasurisë. Agjencia Kundër Korrupsion kishte dorëzuar kallëzim penal ndaj Berishajt në gusht të 2022-ës, ndërsa hetimet kanë filluar në shtator, të po të njëjtit vit.

Berishaj po hetohet edhe nga Prokuroria Speciale për shpërlarje parash, në skandalin e madh të dyshuar financiar me GEN-in në Beograd.

Shpërndaje në: