Kush është Khabib Nurmagomedov?

Periskopi.com Sporti

Khabib mposhti McGregor dhe i rrëmbeu titullin e kampionit të botës në UFC 229, pas një meçi që po konsiderohet si më i miri në historinë e këtij sporti.

Por kush është në të vërtetë Khabib Numagomedov?

Khabib Abdulmanapovich Nurmagomedov ka lindur më 20 shtator 1988, në qytetin e Makhachkala, Dagestan.

Shpesh i njohur thjesht si Khabib, është një boksier rus i arteve marciale me prejardhje nga Dagestani. Ai është dy herë kampion i Kampionatit Sambo të Luftës dhe aktualisht mban rekordin më të gjatë si i pamposhtur në MMA, me 27 fitore. Në UFC është kampion i peshave të lehta, ai është rusi i parë dhe muslimani i parë që fiton titullin UFC. Që nga 24 shtatori 2018, ai është numër 8 në renditjen zyrtare të pound-for-pound të UFC, shkruan Periskopi.

Khabib ka lindur në fshatin Sildi në rrethin Tsumadinsky në Dagestanin e sotëm, Rusi, para se të shkonte në qytetin Makhachkala në fëmijërinë e tij dhe pastaj në moshën më të vjetër kaloi në Kiev, Ukrainë, ku ai u trajnua në Combat Dobro. Ai është i dyti nga tre fëmijët, duke përfshirë një vëlla më të madh Magomed dhe motrën më të vogël Amina. Familja e babait të tij kishte lëvizur nga Sildi, Tsumadinsky District, në Kirovaul, ku babai i tij e ktheu katin përdhes të ndërtesës së tyre dykatëshe në një palestër. Nurmagomedov u rrit në familje me vëllezërit e motrat dhe kushërinjtë e tij. Interesi i tij për artet marciale filloi kur shikonte stërvitjen e studentëve në palestër

Siç është e zakonshme me shumë fëmijë në Dagestan, ai filloi të luftojë që nga mosha e hershme: ai filloi në moshën tetë vjeç nën tutelën e të atit Abdulmanap Nurmagomedov. Një atlet i zbukuruar dhe një veteran i Ushtrisë, babai i tij kishte luftuar gjithashtu që nga mosha e hershme, para se t’i nënshtrohej trajnimit në xhudo dhe sambo në ushtri. Trajnimi i Khabib si një fëmijë përfshinte ndeshjen me një ari, në kohën kur ai ishte nëntë vjeç në 1997.

Në vitin 2001, familja e tij u zhvendos në Machachkala, ku ai u trajnua në mundje në moshën 12 vjeçare dhe xhudo nga mosha 15 vjeçare. Ai filloi të trajnohej në luftën kundër sambo përsëri si 17 vjeçar nën babanë e tij. Sipas Nurmagomedov, kalimi nga mundja në xhudo ishte e vështirë, por babai i tij donte që ai të mësohej për të konkurruar një ditë në një ndeshje të vërtetë, siç ishte ajo sot. Abdulmanap është aktualisht një trajner i lartë për ekipin luftarak sambo në Republikën e Dagestanit, duke trajnuar disa atletë në sambo dhe mundje në Makhachkala të Rusisë. Nurmagomedov shpesh hynte në luftime në rrugë në rininë e tij, përpara se ta përqëndronte vëmendjen e tij në artet marciale të përziera, transmeton Periskopi.

Karriera në artet marciale

Khabib Nurmagomedov bëri debutimin e tij profesional në MMA në shtator të vitit 2008 dhe shpejt përpiloi katër fitore në më pak se një muaj. Më 11 tetor, Nurmagomedov u bë kampioni i inaugurimit të turneut të Atrium Cup, duke mundur tri kundërshtarët e tij në ngjarjen që u mbajt në Moskë. Gjatë tre viteve të ardhshme ai do të jetë i pamposhtur, duke nokautuar 11 nga 12 kundërshtarët e tij. Këto përfshinin një përfundim ‘vrasës’ qysh në raundin e parë të sfiduesit të së drejtës së Bellator Shahbulat Shamhalaev, i cili shënoi debutimin e tij M-1 Global. Në vitin 2011, ai do të vazhdonte të garonte për promovimin e ProFC. Vetëm atë vit ai garoi në shtatë luftime, të gjitha i fitoi nga nokauti ose dorëzimi i kundërshtarëve. Një rekord i përsosur 16-0 në qarqet rajonale të Rusisë dhe Ukrainës ishte e mjaftueshme për të marrë një telefonatë nga UFC.

Karriera në UFC

Në fund të vitit 2011, Nurmagomedov nënshkroi një marrëveshje për gjashtë ndeshje për të konkurruar në peshat e lehta të UFC-së. Në debutimin e tij të UFC, më 20 janar 2012, në UFC në FX 1, Nurmagomedov e mundi Kamal Shalorus nëpërmjet dorëzimit në raundin e tretë. Nurmagomedov më pas mposhti Gleison Tibau më 7 korrik 2012, në UFC 148 me vendim unanim. Nurmagomedov lufta e ardhshme ishte kundër Thiago Tavares në 19 janar 2013, në UFC në FX 7. Ai fitoi me anë të KO në raundin e parë.

Nurmagomedov mundi Abel Trujillo më 25 maj 2013, në UFC 160 me vendim unanim. Në peshë, Nurmagomedov hyri në kufirin e lejuar, duke peshuar më shumë se sa lejohej në kampionatin ku bënte pjesë ai. Atij iu dhanë dy orë kohë që të binte nga pesha, por zgjodhi se në vend që të dorëzohej kundër Trujillo, hyri në oktagon dhe ndeshja u anulua për shkak të peshës së madhe të tij. Gjatë rrjedhës së luftës, Nurmagomedov vendosi një rekord të ri të UFC-së për ‘takedown’, duke arritur 21 rrëzime të suksesshme nga 27 përpjekje.

Pasi mposhti edhe tjerë kundërshtarë, në shtator 2016 kishte ardhur ndeshja e vërtetë kur Nurmagomedov nënshkroi dy kontrata për një titull kundër kampionit UFC të peshave të lehta, Eddie Alvarez, në luftën për UFC 205 ose UFC 206, ku Dana White konfirmoi ndeshjen midis dyve për UFC 205. Megjithatë, më 26 shtator, UFC njoftoi se Alvarez do të mbronte titullin kundër Conor McGregor. Nurmagomedov shprehu pakënaqësinë e tij në mediat sociale, duke e quajtur Alvarez një “kampion ndryësire” për refuzimin e luftës dhe vendosjen e një takimi me McGregor, duke akuzuar UFC se po e bën vetëm për shfaqje.

Ai më pas mposhti edhe dy kundërshtarë me nokaut, për të qenë i gatshëm në luftën e peshave të lehta në UFC. shkruan Periskopi.

Karriera në peshat e lehta të UFC

Një ndeshje me Fergusonin ishte caktuar për herë të katërt dhe pritej të zhvillohej më 7 prill 2018, në UFC 223. Megjithatë, më 1 prill 2018, u raportua se Ferguson dëmtoi gjurin e tij dhe duhej të zëvendësohet nga Max Holloway. Më 6 prill, Holloway u nxorri nga lufta pasi Komisioni i Shtetit të Nju Jorkut (NYSAC) e shpalli atë të paaftë për të konkurruar për shkak të peshës shumë të vogël dhe u zëvendësua nga Al Iaquinta. Vetëm Nurmagomedov kishte të drejtë të fitonte kampionatin, pasi Iaquinta nuk përmbushte kërkesën e peshës, por ndeshja duhej zhvilluar dhe Nurmagomedov mbizotëroi në luftë, duke kontrolluar Iaquintan nga fillimi deri në fund dhe fitoi me vendim unanim për t’u bërë kampion i peshave të lehta UFC 223.

Të premten, më 3 gusht 2018, u njoftua se Nurmagomedov do bënte mbrojtjen e tij të parë të titullit të peshave të lehta kundër Conor McGregor në UFC 229 më 6 tetor në Las Vegas. Në këtë ngjarje, Khabib e mundi McGregor në raundin e katërt nëpërmjet dorëzimit. Pas luftës, Nurmagomedov la tetëkëndëshin e luftimeve për të sulmuar anëtarët e ekipit të McGregor dhe titulli i tij për luftën nuk i’u dha sepse u ndalua nga Komisioni Shtetëror i Nevadës, në pritje të një hetimi mbi veprimet e tij, ku përfshiheshin pjesëtarë të ekipit të tij duke sulmuar McGregor në oktagon.

Khabib Nurmagomedov na tregoi se në jetë nuk ka shumë rëndësi paraja, sa ka rëndësi dëshira për të punuar dhe për të arritur suksese të jashtëzakonshme. /Periskopi

 

Shpërndaje në: