Lajmërohet Hill: Kërkon që Kosova dhe Serbia t’i kthehen dialogut

Lajmërohet Hill: Kërkon që Kosova dhe Serbia t’i kthehen dialogut

Christopher Hill, ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia që t’i kthehen tryezës ë bisedimeve.

Kështu, Hill kërkoi që Kosova dhe Serbia të përmbahen nga veprimet të cilat çojnë në dhunë.

Në një deklaratë me shkrim për agjencinë e lajmeve serbe, Tanjug, Hill ka shtuar se për këtë duhet urgjentisht të fokusohen liderët e të dyja palëve.

Siç ka treguar Hill ka pasur kontakte me presidentin serb, Aleksnadër Vuçiq, ku temë diskutimi ka qenë situata e tensionuar në Veriun e Kosovës.

Shpërndaje në: