Lojtari i talentuar kroat jashtë fushave për 2 vjet, arsyeja i’u lë lë të habitur

Lojtari i talentuar kroat jashtë fushave për 2 vjet, arsyeja i’u lë lë të habitur

Kroati i talentuar Mario Vuskovic është shpallur fajtor për doping dhe është pezulluar për dy vjet jashtë fushave.Dënimin e tij e ka konfirmuar klubi i tij gjerman, Hamburg.

Ylli 21-vjeçar ka dështuar në testin antidoping në mesin e shtatorit të vitit të kaluar pasi në kampionin e urinës së tij u gjetën gjurmë të eritropoietinës duke dalë kështu pozitiv me doping në gjak.

Hormoni në të cilin është gjetur në trupin e tij, është stimulant për të prodhuar sa më shumë rruazat e kuqe të gjakut, gjë e cila ka si funksion që të thithë më shumë oksigjen në trup./abcnews

Shpërndaje në: