Nga burofaksi te lamtumira e fundit, kronologjia e largimit historik të Messit nga Barcelona

Periskopi.com Sporti

E marta, 25 gusht 2020, filloi të agonte si një ditë tjetër vere, me zëra për nënshkrime, me planifikimin e të sapoardhurit të Ronald Koemanit në stolin e Barçës dhe me katalanasit pa imagjinuar se ajo ditë do të ishte historike.

Në mes të pasdites, me faqet e gazetave të ditës së nesërme tashmë të ballafaquara dhe skenaret e programeve të natës të shkruara dhe gati, lajmet bombë kërcejnë. “Leo Messi i ka dërguar një burofax Barças për largim”, transmeton Periskopi.

Reagimi i parë ishte mosbesimi, por ndërsa minutat, ndoshta orët kaluan dhe informacioni u kundërshtua, ekzistenca dhe dërgimi i dokumentit u konfirmua.

Argjentinasi konsideroi se ai kishte e drejta kontraktuale për të zgjidhur në mënyrë të njëanshme marrëdhënien e tij me klubin e Barçës dhe kjo iu tha Josep María Bartomeu, presidenti i atëhershëm i Barçës. Interpretimi i kontratës, e cila përfundoi te këshilltari ligjor i Messit, pasoi.

Kishte një datë në kontratë, 10 qershor, si afati i fundit që Leo të komunikonte përfundimin e tij të njëanshëm dhe ajo datë kishte kaluar.

Lojtari dhe avokatët e tij, konsideruan se pandemia dhe shkaqet e jashtëzakonshme që çoi në përfundimin e sezonit më vonë e zgjati atë periudhë, por fjalë për fjalë kontrata ishte ajo që ishte, Bartomeu iu përmbajt asaj dhe arriti ta mbajë Messin në Barcelonë pasi e vetmja rrugëdalje ishte pagimi i 700 milionë eurove të klauzolës.

Messi qëndroi kundër vullnetit të tij pasi rrëfeu në disa intervista në të cilat ai theu heshtjen, dhe me një panoramë elektorale afër qoshes ai vonoi vendimin e tij për të vazhduar ose jo, ndërsa priste një të re nga zgjedhjet presidenciale.

Më 1 janar 2021, ai ishte i lirë të negocionte, madje të nënshkruante, për çdo klub pasi lidhja e tij me Barcelonën skadoi në gjashtë muaj, por Messi u përqëndrua në nivelin sportiv dhe në luftën për të gjithë titujt në progres, duke shtyrë çështjen e së ardhmen deri në fund të sezonit. PSG u shfaq si klubi më i interesuar, me Manchester Cityn gjithnjë duke tundur kokën, teksa ushtroi një presion të madh duke ofruar shuma astronomike për lojtarin, por Messi, të paktën nga dera prej jashtë, nuk mori pjesë në ato zëra.

Zgjedhjet u zhvilluan, në të cilat Messi mori pjesë duke votuar si partner i Barçës, Joan Laporta fitoi dhe disa informacione treguan një thirrje në të njëjtën ditë të zgjedhjeve me Jorge Messin, babanë e lojtarit, për t’iu afruar pozicioneve. Menjëherë pas marrjes së detyrës, më 17 mars, Laporta hëngri me Leo Messin për të ekspozuar qëllimet e tij, dhe argjentinasi, i cili u ul në tryezë me kokën më jashtë sesa brenda, erdhi tek ëmbëlsirat me idenë e qëndrimit.

Në këta muaj ka pasur një sherr mes palëve si rezultat i dobësisë ekonomike të klubit, numrave të lartë të kontratës së argjentinasit dhe vështirësisë së përshtatjes së dokumentit të ri në masën e pagave të ekipit të parë të Barçës.

Shtrirja përfundimtare e kësaj historie të gjatë u ngjyros nga versionet kontradiktore në lidhje me njoftimin zyrtar.

Me të gjithë që supozonin se Messi do të vazhdonte, dhe me mjedisin e tij që siguronte se nuk kishte asgjë 100% të vendosur, ajo që po merrte mediat dhe bisedimet mbi këtë temë ishte dita kur do të ishte zyrtare. Po sikur para se të shkonit në Kupën e Amerikës, çfarë nëse ditëlindja e Leos (24 qershor), çfarë nëse përvjetori i Presidentit Laporta (29 qershor) … u fol shumë për këtë temë, por e vërteta është se më në fund, tashmë me Messin në Barcelonë nga pushime dhe si kampion i Copa América, dhe kur të gjithë prisnin një përfundim të lumtur, këtë të enjte, më 5 gusht, ai komunikoi se këputja ishte totale dhe përfundimtare dhe se Messi nuk do të vishte më fanellën e Barcelonës. /Periskopi.com/

 

Shpërndaje në: