Nga problemet e lëkurës te luhatjet e humorit – mos i injoroni këto simptoma të çekuilibrit hormonal

Periskopi.com Shëndeti

Shumë gra përballen me çekuilibër hormonal në një moment ose në një tjetër. Nga stresi dhe një mënyrë jetese e dobët, te diabeti dhe zakonet e pahijshme të të ngrënit, luhatja mund të ndodhë për një sërë arsyesh. Megjithatë, shumë përfundojnë duke injoruar shenjat e dukshme të çekuilibrit hormonal, duke i bërë të zakonshme kushte të tilla si PCOD, problemet e tiroides dhe infertiliteti.

“Mosbalancimi hormonal mund të jetë përgjegjës për ankthin dhe depresionin tuaj së bashku me shëndetin e dobët të zorrëve, mangësitë ushqyese, infertilitetin dhe më shumë”, vuri në dukje eksperti shëndetësor, Dixa Bhavsar, duke ndarë disa shenja të hershme të çekuilibrit hormonal që duhet të keni kujdes.

Luhatje humori

Nëse jeni të lumtur një moment dhe super të zemëruar, të trishtuar ose të shqetësuar në momentin tjetër, mos e injoroni. “Kjo është një shenjë tipike e çekuilibrit hormonal”, tha eksperti.

Dobësi

A ndiheni ndonjëherë fizikisht të dobët në mëngjes, pavarësisht se keni një gjumë të qetë? Dobësia në mëngjes është një tjetër shenjë e çekuilibrit hormonal.

Rënia e flokëve

Sipas Dr. Bhavsar, humbja e flokëve pavarësisht se është e shëndetshme tregon një çekuilibër në hormone, përcjell Klankosova.tv

Shtim i papritur në peshë

Shtimi në peshë është një nga simptomat më të zakonshme të çrregullimeve hormonale. Nëse ushtroheni rregullisht, ushqeheni shëndetshëm dhe flini mirë dhe prapë shtoni në peshë, duhet të konsultoheni me mjekun.

Problemet e lëkurës

Puçrrat, pigmentimi në fytyrë, palosjet e lëkurës, lëkura e thatë dhe lëkura tepër e yndyrshme janë shenja të një çekuilibri në hormone.

Menstruacione të parregullta dhe menstruacione të dhimbshme

Nëse keni menstruacione të hershme ose të vonuara dhe keni dhimbje të tepërta dhe të padurueshme gjatë menstruacioneve, kjo është shenjë e çekuilibrit hormonal.

Probleme me gjumin

Pagjumësia, gjumë i shqetësuar dhe ndjenja e lodhjes pavarësisht se flini për më shumë se nëntë orë, janë tregues të shëndetit të dobët hormonal.