Pamjet hipnotizuese në xhirim të ngadalësuar të Tysonit duke u mbrojtur para sulmet, janë poetike

Periskopi.com Sporti

Ka pask karatere më të mëdha në botën e boksit se Mike Tyson.

I vetshpalluri ‘njeriu më i keq në planet’ u fut në skenën e boksit në moshë tejet të re, derisa shkatërroi gjithçka që i doli përpara për një kohë të gjatë.

Ai shpejt do të shndërrohej në kampionin më të ri në peshën e rëndë në histori të sportit, përmes një regjimi të jashtëzakonshëm të nokauteve monstruoze dhe luftërave të thella psikologjike, transmeton Periskopi.

Tyson përdori çdo aspekt për të luftuar dhe për t’i frikësuar kundërshtarët në dorëzim, nga ecjet tmerruese në ring te kërcënimet në konferenca për shtyp.

Sidoqoftë, një nga heronjtë më pak të kënduar në biografinë e Tysonit ishte teknika e tij mbrojtëse pothuajse telepatike.

Kishte raste kur dukej pothuajse e pamundur që kundërshtarët ta godisnin Tysonin dhe ai u mbrojt dhe u mbrojt nga gjithçka që ata mund të hidhnin kundër tij.

Ai i bëri disa prej boksierëve më të mirë të kohës të duken si pijanecë, teksa i hidhnin duart gjithandej pa qëllim dhe direksion.

Megjithatë, kur fuqia dhe mbrojtja ishin në element, Tyson ishte në disponimin e tij të plotë shkatërrues.

Pamjet me lëvizje të ngadalta të një prej atyre momenteve nga fillimi i karrierës së tij janë rishfaqur në internet dhe nuk janë asgjë më shumë se hipnotike.

Shikoni më poshtë. /Periskopi.com/