Pas Covid-19 tani shpërthen sëmundja e zorrëve në Korenë e Veriut

Pas Covid-19 tani shpërthen sëmundja e zorrëve në Korenë e Veriut

Koreja e Veriut ka dërguar ekuipazhe mjekësore dhe hetues epidemiologjikë në një provincë që po lufton me shpërthimin e një sëmundjeje të zorrëve.

Të paktën 800 familje vuajnë nga ajo që Koreja e Veriut e ka quajtur vetëm një “epidemi akute enterike”.

Enteric i referohet traktit gastrointestinal dhe zyrtarët e Koresë së Jugut thonë se mund të jetë kolera ose tifoja, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv.

Përhapja e re, e raportuar për herë të parë të enjten, vendos tendosje të mëtejshme në vendin e izoluar pasi lufton me mungesat kronike të ushqimit dhe një valë infeksionesh COVID-19.

Të dielën, agjencia shtetërore e lajmeve KCNA detajoi përpjekjet parandaluese, duke përfshirë karantinat, “skanimin intensiv për të gjithë banorët”, duke bërë trajtimin dhe monitorimin e veçantë te fëmijët dhe të moshuarit.

Puna e dezinfektimit është duke u kryer, duke përfshirë ujërat e zeza dhe mbeturinat e tjera, për të garantuar sigurinë e ujit të pijshëm dhe atij shtëpiak, thuhet në raport.

KCNA gjithashtu raportoi 19,310 raste të tjera të reja me ethe të dielën, pa detajuar se sa nga ata pacientë kishin rezultuar pozitivë për koronavirus.

Shpërndaje në: