PDK në Prizren: Shprehja rrugaçe e Haskukës ndaj kuvendares tonë, fyese dhe e papranueshme

Periskopi.com Lajme

Partia Demokratike e Kosovës, dega në Prizren,po e konsideron të papranueshme siç e quajnë gjuhën përçmuese e fyese të përdorur nga kryetari në ikje i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ndaj kuvendares së tyre, Sherife Balaj.

”Shprehja e përdorur e Haskukës në sallën plenare “rrugaçe” është fyese në rend të parë ndaj një kolegeje të Kuvendit Komunal, por mbi të gjitha e përdorur ndaj një kandidate femër e cila edhe në bazë të shumë monitorimeve të organizatave jo qeveritare është vlerësuar si kuvendarja më aktive. Ne e dënojmë fuqishëm si subjekt politik këtë veprim sepse më së paku kjo duhet të jetë gjuha parlamentare e një kryetari i cili u lëshua në fyerja pas fjalimit të Balajt që po kritikonte komunën për anashkalimin nga investimet e rajonit të Hasit. Arroganca, fyerjet dhe akuzat e një kryetari në ikje që është udhëhequr për katër vite nga një grup i ngushtë i njerëzve, flasin më shumë për karakterin e tij dhe mbi të gjitha frikën nga humbja që po e pret këto ditë”.

Sipas kumtesës, PDK dega në Prizren është duke konsultuar edhe me ekspertët ligjorë për të ushtruar padi për fyerje dhe dëmtim të personalitetit publik të kuvendares, Sherife Balaj.

PDK e Prizrenit, fton edhe partitë e tjera politike, aktivistet gra e shoqë

Shpërndaje në: