Pesë arsye pse farat e limonit janë një thesar i vërtetë i shëndetit

Pesë arsye pse farat e limonit janë një thesar i vërtetë i shëndetit

Dihet se limoni mund të jetë jashtëzakonisht i dobishëm për shëndetin tonë, kryesisht për faktin se është i pasur me vitaminë C.

Por a e dini se farat e tij janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i substancave të dobishme?

Mund t’i konsumoni farat e limonit duke i grirë fillimisht, më pas duke i përzier me ujë, duke zier lëngun dhe duke e pirë. Pasta e lëkurës së limonit mund të përdoret edhe si shtesë në pjata të ndryshme. Vini re se nuk është mirë të hani më shumë se rreth 3-5 fara në të njëjtën kohë.

Nëse nuk i grini para se t’i hani, nuk do t’ju dëmtojnë, por me shumë mundësi nuk do të treten.

Shikoni më poshtë cilat janë efektet pozitive më të rëndësishme që mund të sjellë konsumimi i rregullt i farave të limonit.

Mbrojtje ndaj stresit oksidativ

Ashtu si limonët, ne gjejmë gjithashtu shumë vitaminë C në fara, e cila është një nga antioksidantët e vlerësuar (100 g lëvozhgë limoni përmban rreth 47 mg vitaminë C). Ato janë gjithashtu një burim i mirë i limonoideve dhe flavonoideve. Duke konsumuar farat e limonit, ju mund t’i siguroni trupit tuaj antioksidantë të rëndësishëm që do të neutralizojnë ndikimin negativ të radikalëve të lirë. Kjo do të reduktojë rrezikun e stresit oksidativ, e për pasojë të sëmundjeve kardiovaskulare, diabetit të tipit 2, kancerit, etj.

Studiuesit kanë zbuluar se ekstrakti i lëvozhgës së limonit mund të jetë i dobishëm në parandalimin e komplikimeve te njerëzit me diabet. Mund të zvogëlojë sasinë e sheqerit në gjak, si dhe sasinë e hemoglobinës së glikoziluar (HbA1c). Antioksidantët në fetat e limonit janë gjithashtu kryesisht përgjegjës për efektet pozitive të përshkruara në lidhje me diabetin, shkruan bodieko.si.

Efekt analgjezik

Nga farat e limonit është e mundur të përgatisni vaj cilësor, i cili është një nga analgjezikët më të mëdhenj natyralë. Thuhet se vaji i farës së limonit ka një efekt shumë pozitiv në pjesët e trurit që lidhen me perceptimin e dhimbjes, gjë që siguron një efekt analgjezik.

Stimulimi i prodhimit të kolagjenit

Një nga fajtorët kryesorë për plakjen e përshpejtuar të lëkurës është ngadalësimi i prodhimit të kolagjenit. Kolagjeni është një proteinë strukturore jashtëzakonisht e rëndësishme përgjegjëse për tensionin dhe elasticitetin e lëkurës. Pritet një ulje graduale e sasisë së kolagjenit, por për disa, ky proces është veçanërisht i shpejtë.

Një nga mënyrat më të mira për të ngadalësuar plakjen e lëkurës është të rrisni marrjen e vitaminës C. Jo vetëm që është një antioksidant i shkëlqyer që mbron lëkurën nga rrezet UV dhe efektet e tjera negative përgjegjëse për plakjen e përshpejtuar të lëkurës, por vitamina C është gjithashtu e rëndësishme për vetë prodhimin e kolagjenit.

Në mënyrë që trupi ynë të sintetizojë kolagjenin, duhet të ketë mjaftueshëm vitaminë C në dispozicion.

Ndihmon në luftimin e infeksioneve

Ekstrakti i farës së limonit mund të jetë gjithashtu i dobishëm për parandalimin dhe kontrollin më të shpejtë të infeksioneve të ndryshme, përfshirë ato mykotike. Është zbuluar, për shembull, se substancat në lëvozhgën e limonit mund të zvogëlojnë rrezikun e rritjes së tepërt të kandidës, një kërpudhat e njohur maja që mund të shkaktojë dëme serioze nëse rritet shumë. Sigurisht, për shkak të vitaminës C, fetat e limonit janë një zgjedhje e shkëlqyer për forcimin natyral të sistemit imunitar.

Përmirëson kujtesën dhe përqendrimin

A mendoni se kujtesa juaj nuk është më e mira kohët e fundit? Ndoshta vini re se është mjaft e vështirë për ju të tërhiqni veten? Me këto simptoma, natyrisht, ka kuptim që së pari të përjashtohen problemet më serioze. Nëse rezulton se nuk është asgjë më serioze (për shembull, shenjat e hershme të sëmundjes së Alzheimerit), atëherë ka ilaçe natyrale që mund të ndihmojnë trurin tuaj të funksionojë. Këtu përfshihet vaji i farës së limonit, i cili mund të jetë shumë i dobishëm për kujtesën dhe përqendrimin, dhe thuhet se ndihmon në përmirësimin e humorit, pasi është zbuluar se ka një efekt pozitiv në receptorët e dopaminës dhe serotoninës.

Shpërndaje në: