Pse? Lojtarët e Iranit refuzojnë të tregojnë stemën e vendit gjatë himnit kombëtar

Pse? Lojtarët e Iranit refuzojnë të tregojnë stemën e vendit gjatë himnit kombëtar

Anëtarët e ekipit kombëtar të futbollit iranian zgjodhën të mbulonin simbolin e vendit të tyre gjatë himnit kombëtar.

Lëvizja shërbeu si një protestë e fuqishme kundër shtypjes së grave në vendin e tyre, pasi trazirat politike dhe sociale vazhdojnë të përfshijnë Iranin, shkruan Periskopi.

Përderisa himni kombëtar u lintunua përpara ndeshjes së ekipit të tyre me Senegalin, lojtarët e Iranit mund të shiheshin të veshur me xhaketa të zeza që mbulonin stemën në fanellat e tyre.

Një pjesë e vogël e lojtarëve e kënduan himnin, megjithëse shumica nuk e kënduan.

Mësohet se edhe ndeshja miqësore është luajtur me dyer të mbyllura.

Deklarata e pabesueshme e lojtarëve vjen e freskët pas protestave të përhapura në vend, pas vdekjes së mësueses 22-vjeçare Mahsa Amini.

Amini u arrestua në fillim të këtij muaji për refuzimin e veshjes së hixhabit dhe vdekja e saj e mëvonshme në paraburgim ka ngjallur zemërim në mesin e bashkatdhetarëve iranianë.

Shpërndaje në:
TË NGJASHME
Kurti: Trajnimi profesional, pjesë themelore e reformave të Qeverisë në edukim dhe punësim

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti mori pjesë në festën e fundvitit të organizuar…

Zeka: Njerëz të afërt të Kurtit, më thanë edhe nëse shkon veriu “punë e madhe”

Gazetari Milaim Zeka ka komentuar situatën e fundit së krijuari në veri të Kosovës. Zeka…

Situata në veri, Kabashi: Skenar i ri që të çon drejt themelimit të Zajednicës

Gazetari Bekim Kabashi pas situatës së krijuar në veri të Kosovës ka paralajmëruar “skenarin e…

Ndërron jetë Faik Ramadani, babai i cili humbi tre djem në Masakrën e Reçakut

Ka ndërruar jetë, Faik Ramadani – “njeriu i hekurt” – i cili jetoi 24 vite…

Deminohet mjeti shperthyes që gjendej në objektin e KKZ-së

Është larguar mjeti shpërthyer që gjendej në objektin e Komisionit Komunal Zgjedhor në Veri të…

Aksident me fatalitet në Prishtinë, vdes biçiklisti

Një biçiklist ka vdekur si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur sot rreth orës…

Hungaria bllokon ndihmën 17.8 miliardë euro të BE-së për Ukrainën

Hungaria ka vënë veton ndaj paketës së propozuar nga BE për të ndihmuar financiarisht Ukrainën…

Çeku: Kosova aplikon vitin e ardhshëm për anëtarësim në UNESCO

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrullah Çeku, deklaroi se Kosova në vjeshtën e vitit…