Ronaldo-Mendes, komplot kundër Solskjaer – po shtyjnë edhe për trajnerin e ri

Periskopi.com Sporti

Jorge Mendes do të kishte luajtur një rol vendimtar në shkarkimin e Ole Gunnar Solskjaer. Është Manchester Evening News ajo që raporton prapaskenen e bujshme, që do të kishte ndodhur pas humbjes së United nga Watford të shtunën.

Cristiano Ronaldo është rikthyer në Premier League për të vazhduar fitoret dhe duket se agjenti i tij i fuqishëm nuk i ka tretur shtatë humbjet në 13 ndeshje që Djajtë e Kuq kanë arritur, si dhe poshtërimin e vazhdueshëm të pësuar nga ylli i tij. Aq sa të ushtrojë presion mbi menaxhmentin e Djajve.

Mendes nuk do të kishte humbur kohë dhe që në mbrëmjen e së shtunës do të kishte pasur një intervistë me drejtuesit. “Agjenti i Ronaldos, Jorge Mendes, kërkoi siguri nga bordi i drejtorëve të Manchester United– shkruan gazeta britanike – se veprimet vendimtare të menaxhmentit u morën menjëherë pas poshtërimit të pësuar nga Watford”.

Të dielën në mëngjes njoftimi: Solskjaer u shkarkua. “Do të kisha dashur që ne të bënim hapin tjetër për të hyrë në luftën për titullin kampion, për të fituar trofe – tha tashmë ish-menaxheri i United në intervistën e fundit, me kanalet zyrtare të klubit – Fatkeqësisht nuk arrita të merrja rezultatet që na duheshin dhe është koha që unë të largohem”. Sfondi ka nxjerrë në pah tifozët e Djajve të Kuq, të cilët në rrjetet sociale janë rreshtuar në mbrojtje të ish-menaxherit të tyre.

Lopetegui te Manchester United: prapa është Mendes
Mendes nuk do të ishte ndalur me kaq, por gjithashtu do të kishte filluar të bënte presion që pankina e Manchester United t’i kalonte Julen Lopeteguit në verë. Drejtimi i ekipit i është besuar përkohësisht Michael Carrick ndërsa bordi është në kërkim të një menaxheri. Sipas superagjentit të CR7 – siç raporton Sun – do të ishte Lopetegui, trajneri aktual i Sevillas. personi i duhur.