Rusia e arreston gazetarin amerikan me akuzën për spiunazh

Rusia e arreston gazetarin amerikan me akuzën për spiunazh

Një gazetar amerikane që punon për Wall Street Journal është arrestuar në Rusi nën akuzat për spiunazh.

Evan Gershkovich, një reporter me përvojë që raporton për Rusinë, punonte në Yekaterinburg në kohën e ndalimit të tij.

Wall Street Journal tha se ishte “thellësisht e shqetësuar” për sigurinë e tij dhe mohoi me fuqishëm akuzat kundër tij.

Kremlini pretendoi se gazetari ishte “kapur në flagrancë”.

FSB tha se kishte “ndaluar aktivitetet e paligjshme” dhe se reporteri “kishte vepruar sipas udhëzimeve të SHBA” dhe “duke mbledhur sekrete shtetërore”.

Disa orë më vonë, shërbimi i sigurisë e çoi atë në gjykatën e qarkut Lefortovo në Moskë për arrestimin e tij. Ai u pa më vonë duke u shoqëruar nga ndërtesa para se të largohej. Gjykata vendosi paraburgimin e tij deri më 29 maj.

Avokati i tij tha se ai nuk ishte lejuar në sallën e gjyqit dhe agjencia e lajmeve Tass raportoi se gazetari e kishte mohuar akuzën. Gjykata më herët ishte liruar nga stafi dhe vizitorët për shkak të një kërcënimi me bombë, tha agjencia shtetërore e lajmeve e Rusisë Ria.

FSB konfirmoi në deklaratën e saj se Evan Gershkovich kishte akreditimin e ministrisë së jashtme ndërsa punonte në Yekaterinburg 1,800 km  në lindje të Moskës.

Shkrimi i tij i fundit i WSJ këtë javë raportoi mbi ekonominë në rënie të Rusisë dhe se si Kremlini duhej të përballej me “shpenzimet ushtarake” duke ruajtur shpenzimet sociale.

Por FSB pretendoi se ai ishte arrestuar “duke vepruar sipas udhëzimeve të SHBA” dhe se ai “kishte mbledhur informacion që përbënte një sekret shtetëror në lidhje me aktivitetet e një ndërmarrje ruse të mbrojtjes”. Një çështje penale spiunazhi u nis nga departamenti i hetimit i FSB-së, shtoi ai.

Në një deklaratë, Wall Street Journal tha se qëndronte në solidaritet me reporterin dhe familjen e tij: “Wall Street Journal mohon me forcë akuzat nga FSB dhe kërkon lirimin e menjëhershëm të reporterit tonë të besuar dhe të përkushtuar, Evan Gershkovich”.

Kremlini komentoi edhe ndalimin e gazetarit amerikan. “Kjo është përgjegjësi e FSB-së, ata tashmë kanë lëshuar një deklaratë”, tha zëdhënësi Dmitry Peskov. “E vetmja gjë që mund të shtoj është, me sa dimë, ai u kap në flagrancë”.

Spiunazhi në Rusi mbart një dënim maksimal prej 20 vjetësh.

Edhe para pushtimit në shkallë të plotë të Ukrainës në shkurt 2022, raportimi nga Rusia ishte bërë gjithnjë e më i vështirë.

Gazetarët e pavarur u etiketuan “agjentë të huaj” dhe korrespondentja e BBC Rusisë Sarah Rainsford u dëbua nga vend

Shpërndaje në: