Shefi i Stafit të Albin Kurtit kapet me BE-në: Mos provoni ta bëni problem politik Veriun

Periskopi.com Lajme

Aksioni i Policisë së Kosovës në disa lokacione në vend ka pasur në cak krimin dhe kontrbandimin.

Kështu është shprehur Luan Dalipi, Shef i Stafit në Zyrën e Kryeministrit Albin Kurti.

Ai ka thënë se në veçanti BE-ja nuk duhet të provojë që aksionin e sotëm ta bëjë problem politik apo etnik.

“Askush dhe në veçanti zyrtarët e lartë të Bashkimit Evropian, nuk duhet të provojnë që këtë ta bëjnë problem politik apo etnik dhe koordinimi bilateral nuk është relevant në këtë rast, sepse ndalimi i krimit dhe tregtisë ilegale është kompetencë tipike e një vendi sovran”, është shprehur Dalipi.

Ky reagim i tij vjen pasi që Shefi për Politikë të Jashtme i BE-së, Josep Borrell tha se “veprimet e njëanshme të pakoordinuara janë të rrezikshme”.