Të famshmit që u shuan gjatë këtij viti (Foto)

Të famshmit që u shuan gjatë këtij viti (Foto)

George Michael i cili bëri famë me grupin Wham, vdiq në moshën 53 vjeçare. Ai u bë i njohur me këngën e tij “Last Christmas”, transmeton lajmi.net.

161225181432-05-george-michael-restricted-super-169

Zsa Zsa Gabor nga Hungaria, aktorja me aventurat e saja që u mbaj në tituj të mëdhenj për dekada të tëra, vdiq në moshën 99 vjeçare më 18 dhjetor.

161218213853-zsa-zsa-gabor-super-169

Craig Sager, reporter i sportit  i cili vdiq në moshën 65 vjeçare më 15 dhjetor. Ai ishte i njohur për veshjen e tij të veçantë dhe për raportimet interesante që i bënte. Ai vuante nga leukemia, e kjo bëri që ai të shuhet nga kjo botë.

161215154057-pwl-craig-sager-restricted-super-169

Alan Thicke, i njohur si aktor në serialin e famshëm “Growing Pains”. Karriera e tij ishte e madhe e u bë i famshëm në pesë dekada. Ai vdiq në moshën 69 vjeçare më 13 dhjetor.

161213213826-pwl-alan-thicke-restricted-super-169

John Glenn, amerikani i parë që preku orbitën e Tokës. Lajmin për vdekjen e tij e dha Universiteti Shtetëror në Ohio. Ai vdiq në moshën 95 vjeçare më 8 dhjetor.

161208153429-john-glenn-spacesuit-super-169

Joseph Mascolo, aktori që portretizoi Stefano Dimera në NBC. Vdiq në moshën 87 vjeçare pas një beteje me sëmundjen alzheimer më 7 dhjetor.

161210103543-joseph-mascolo-obit-super-169

Sharon Jones, këngëtare e fuqishme e Dap-Kings, vdiq më 18 nëntor pas një beteje me kancerin në pankreas. Ajo vdiq në moshën 60 vjeçare.

161120115347-sharon-jones-super-169

Gwen Ifill, gazetare veterane në “PBS NewsHour”, vdiq më 14 nëntor duke luftuar një kohë të gjatë sëmundjen e kancerit. Vdiq në moshën 61 vjeçare.

161114142240-02-gwen-ifill-super-169

Leonard Cohen, vdiq mq 10 nëntor në moshën 82 vjeçare. Artist i njohur për muzikën e tij poetiko-lirike. Gjatë karrierës së tij shkroi një numër të madh të këngëve popullore, përfshirë këtu edhe të njohurën “Hallelujah”.

161110210129-leonard-cohen-april-2013-super-169

Janet Reno, femra e parë si prokurore e përgjithshme në SHBA. Vdiq në moshën 78 vjeçare më 7 nëntor, pas një beteje me sëmundjen e parkinsonit. Ajo shërbeu në Shtëpinë e Bardhë gjatë kohës kur Clinton ishte president, nga viti 1993-2001.

161107094858-03-janet-reno-file-1107-super-169

Tom Hayden, një aktivit paqedashës që vdiq në moshën 76 vjeçare më 23 tetor.

161024071859-tom-hayden-restricted-super-169

Kevin Meaney, aktor e komedia i orëve të vona televizive. Vdiq më 21 tetor e ndërkaq shkaku i vdekjes së tij mbeti i panjohur.

161021232510-kevin-meaney-super-169

Dylan Rieder, profesionit në ‘skateboard’ dhe model. Vdiq në moshën 28 vjeçare më 12 tetor pas komplikimeve në leukemi.

161013173903-pwl-dylan-rieder-restricted-super-169

Gloria Naylor, autore e vlerësuar me çmime të shumta. Ajo eksploroi shumë në jetën e grave të zeza në vitet 1980 dhe 1990. Vdiq në moshën 66 vjeçare më 28 shtator.

161003193748-gloria-naylor-super-169

Jose Fernandez, një nga yjet më të ndritura të bejsbollit. Vdiq në një aksident me varkë me të cilën po shëtitej më 25 shtator, në moshën 24 vjeçare.

160925091818-jose-fernandez-marlins-super-169

Stanley Dural, i njohur gjithashtu si Buckwheat Zydeco, vdiq më 24 shtator në moshën 68 vjeçare.

160924230003-buckwheat-zydeco-super-169

Edward Albee, dramaturgu që e donte gjithë bota. Vdiq në moshën 88 vjeçare më 16 shtator.

160916203202-02-edward-albee-restricted-super-169

Alexis Arquette, aktore dhe aktiviste e të drejtave transgjinore. Vdiq më 11 shtator në moshën 47 vjeçare.

160911150336-02-alexis-arquette-file-restricted-super-169

Jon Polito, i cili u bë i famshëm me filmat “American Gangster” dhe “The Big Lebowski”, vdiq më 2 shtator në moshën 65 vjeçare.

160902151040-jon-polito-restricted-super-169

Gene Wilder, aktori i famshëm në Fabrika e çokollatave. Vdiq më 29 gusht në moshën 83 vjeçare.

160829152905-gene-wilder-as-willy-wonka-super-169

Juan Gabriel, ikona e muzikës meksikane. Vdiq më 28 gusht në moshën 66 vjeçare.

140415180857-juan-gabriel-super-169

Matt Roberts, ish-kitaristi i grupit 3 Doors Down, vdiq më 21 gusht në moshën 38 vjeçare.

160821002620-matt-roberts-3-doors-down-super-169

Elie Wiesel, laureati i çmimit Nobel për Paqe dhe i mbijetuar i Holokaustit. Vdiq më 2 korrik në moshën 87 vjeçare.

160702153201-elie-wiesel-file-obit-super-169

Scotty Moore, kitaristi legjendar që nisi karrierën me Elvis Presley. Vdiq më 28 qershor në moshën 84 vjeçare.

160629144246-01-scotty-moore-file-super-169

Muhammad Ali, boksieri me famë botërore vdiq në moshën 74 vjeçare më 3 qershor.

160604014437-51-muhammad-ali-super-169

Papa Wemba, një nga muzikantët më të njohur në Afrikë, vdiq në moshën 66 vjeçare më 23 prill.

160424072833-papa-wemba-2-super-169

Prince, vdiq në shtëpinë e tij në Minesota më 21 prill në moshën 57 vjeçare.

160421124954-restricted-01-prince-file-super-169

George Martin, producenti i grupit Beatles, vdiq në moshën 90 vjeçare më 8 mars.

160309065021-01-george-martin-super-169

Frank Sinatra, vdiq më 16 mars në moshën 72 vjeçare.

160317211045-frank-sinatra-jr-2010-super-169

Alan Rickman, aktori britanik që luajti rolin e profesorit në “Herry Potter”, vdiq në moshën 69 vjeçare më 14 janar.

151127101028-01-alan-rickman-snape-super-169

Shpërndaje në: