Trump presidentit kinez: Ka ardhur koha të bëjmë diçka për Korenë e Veriut

Trump presidentit kinez: Ka ardhur koha të bëjmë diçka për Korenë e Veriut

Presidenti amerikan, Donald Trump i tha homologut të tij kinez, Xi Jinping se ka ardhur të bëjë diçka për të rregulluar çështjen koreanoveriore, në kuadër të samitit të G20-ës.

Programi bërthamor i Phenianit përbën një problem të konsiderueshëm dhe duhet bërë diçka për ta rregulluar”, deklaroi ai në fillim të një takimi me Xi-në.

“Ndoshta kjo do të marrë më shumë kohë nga sa kisha shpresuar, kjo mund të marrë më shumë kohë nga se shpresoni por do të kemi një zgjidhje në fund”, shtoi shefi amerikan i shtetit.

Kriza mbi programin bërthamor koreanoverior u rrit me lëshimin e raketës balistike ndërkontinentale, që ra në detin e Japonisë.

Shpërndaje në: