Ukraina thotë se lufta ka hyrë në fazën e tretë

Ukraina thotë se lufta ka hyrë në fazën e tretë

Ushtria ukrainase njoftoi sot se kishte rimarrë 500 kilometra katrorë territor nga forcat ruse në dy javë kundërofensivë në rajonin Kherson.

“Sukseset tona në këto dy javë janë mjaft bindëse,” u tha gazetarëve Natalia Gumenyuk, një zëdhënëse ushtarake për jugun, “ne çliruam rreth 500 km katrorë.” kryesisht komunitetet Visokopilia, Bilogirka, Soukhi, Stavok dhe Miroliubifka.

Nga ana tjetër, Rusia tha sot se bombardoi zonat në rajonin e Kharkiv të Ukrainës (lindje) që u rimorën ditët e fundit nga forcat e Kievit gjatë një kundërsulmi të befasishëm.

Ndërkohë, në një intervistë të publikuar sot në Monde, ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksii Reznikov deklaroi se lufta në Ukrainë ka hyrë në “fazën e tretë” dhe sukseset ushtarake ukrainase do të kenë një efekt “orteku” deri në humbjen e ushtrisë ruse, raporton abcnews.al.

“Fushata kundërofensive është faza e tretë,” tha Reznikov ndërsa forcat e Kievit përparojnë me shpejtësi në rajonet lindore dhe jugore të vendit dhe thonë se kanë rimarrë 3,000 metra katrorë territor që nga fillimi i shtatorit.

Tre fazat e luftës

 

“Faza e parë në luftë ishte frenimi i rusëve. E dyta, vendosja e një ekuilibri mes tyre dhe në front, stabilizimi i frontit dhe testimi i aftësive të tyre të qëndrueshmërisë”, tha ministri.

“Stafi ynë realizoi me një plan në varësi të pajisjeve që kemi marrë nga partnerët tanë , filluam të përdorim sistemet raketore Himars për të shkatërruar linjat e mbështetjes logjistike të armikut, për të shkatërruar karburantet dhe depot e municioneve etj. Është faza e tretë e luftës që filloi në jug dhe në veri në Kherson dhe Kharkiv,” shpjegoi ai.

Çlirimi i plotë i territoreve të Ukrainës

 

Qëllimi i Ukrainës është çlirimi i të gjitha territoreve të pushtuara “përfshirë Krimenë, Luhanskun dhe Donetskun.

Përveç “çlirimit të plotë” të territoreve të Ukrainës, Kievi kërkon dëmshpërblime nga rusët dhe dënimin e tyre për krimet e luftës, të kryera që nga fillimi i pushtimit më 24 shkurt.

I pyetur për mundësinë e një lufte të gjatë, Reznikov refuzon të bëjë parashikime, por thotë: “do të jetë si një ortek, do të fillojë të rrokulliset, të rrokulliset dhe të bëhet më i madh, më i madh e më i madh. Dhe ne do të shohim se  Ushtria e dytë më e madhe në botë do të tërhiqet”.

Shpërndaje në: