Ushtria ruse u zu në befasi nga kundërofenziva e Ukrainës: La pas qindra pajisje

Ushtria ruse u zu në befasi nga kundërofenziva e Ukrainës: La pas qindra pajisje

Trupat ukrainase vazhduan të avancojnë me sukses të dielën në kundërofensivën e tyre në pjesën verilindore të vendit.

Përparimi i Kievit në rimarrjen e zonave të pushtuara nga Rusia në rajonin e Kharkivit e detyroi Moskën të tërhiqte trupat e saj për të shmangur rrethimin e tyre, duke lënë pas një numër të konsiderueshëm armësh dhe municionesh ndërsa largoheshin me nxitim, ndërsa lufta shënoi ditën e saj të 200-të të dielën.

Pas largimit të forcave ruse, ushtria ukrainase mori qindra pajisje dhe aramatim që i përkisnin ushtrisë ruse, shkruan The Guardian, përcjell Periskopi.

FOTO:

 

Shpërndaje në: