Ushtria serbe në gatishmëri afër kufirit me Kosovën, Stefanoviq: Do veprojmë sapo të marrim urdhrin nga Vuçiq

Periskopi.com Lajme

Njësitë e Ushtrisë së Serbisë janë në gjendje gatishmërie afër kufizimit me Kosovën, në Rashkë dhe në Novi Pazar.

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Nebojsha Stefanoviq, ka thënë se kjo është bërë për të përçuar mesazh se janë “të gatshëm për t’i mbrojtur njerëzit e vet”.

Ai  tha se ushtria serbe është e gatshme dhe me urdhër të Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, janë në një gjendje gatishmërie të shtuar luftarake, shumë të motivuar dhe të gatshëm për të mbrojtur njerëzit e tyre.

“Ushtria jonë nuk provokon, vendi ynë dëshiron paqe dhe çdo zgjidhje që i jep një jetë më të mirë të gjithëve”, tha ai.

Ai tha se ishte i kënaqur që si njerëzit ashtu edhe pajisjet ishin gati, duke shtuar se pajisjet dhe fondet që kemi blerë kishin për qëllim mbrojtjen dhe se ato ishin në duart e njerëzve të gatshëm për të kryer çdo detyrë që u vihej përpara Me

“Jam i lumtur të shoh që morali i njerëzve është jashtëzakonisht i lartë, se ata janë gati dhe se nuk është e vështirë për ta që ata janë në gatishmëri të lartë luftarake, që ata nuk mund të shkojnë në shtëpi dhe të jenë me familjet e tyre, sepse ata e kuptojnë sa e rëndësishme është kjo për vendin tonë”, tha ministri Stefanoviq.

Ai Vuçiq po bënë përpjekje të mëdha në drejtim të de-përshkallëzimit të situatës.

– Ajo që mund të shihni në Jarinje dhe Bërnjak, si dhe për fat të keq ngjarjet e fundit të rrahjes së serbëve, tregon se sa i drejtë ishte presidenti kur tha se ishte pjesë e një fushate të organizuar dhe se ishte një provokim, i cili ishte menduar serbët nuk do të dëboheshin nga Kosova. Kjo është një gjë e tmerrshme të heshtësh për të ose të dërgosh deklarata burokratike në të cilat të dyja palët bëjnë thirrje për qetësimin e tensioneve”, shtoi Stefanoviq.

“Ajo që po ndodh tani është plotësisht në kundërshtim me Marrëveshjen e Brukselit, e cila padyshim nuk është e vlefshme për disa. Ne jemi përpjekur për tetë vjet për të zbatuar Marrëveshjen e Brukselit, e cila u nënshkrua dhe u pranua vullnetarisht nga autoritetet në Prishtinë, dhe e garantuar nga Bashkimi Evropian. Edhe pas tetë vjetësh, ne nuk kemi asnjë aplikim, veçanërisht ato dispozita që u garantojnë serbëve një jetë normale dhe më të lehtë, për të cilat anëtarët e Bashkimit Evropian janë angazhuar si garantues të marrëveshjes|, shoti ai.

Sipas tij Serbia sot ka shumë më shumë fuqi se në dekadat e mëparshme dhe se Ushtria është e gatshme të mbrojë njerëzit e saj me urdhër të Presidentit.

 

Shpërndaje në: