Vdes një nga bashkëpunëtorët më të ngushtë të Putinit

Vdes një nga bashkëpunëtorët më të ngushtë të Putinit

Ish-presidenti i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të Federatës Ruse, Vladimir Churov, ka ndërruar jetë në moshën 71-vjeçare, si pasojë e një ataku kardiak.

Sipas deputetit Leonid Ivlev, Churov pati një atak të rëndë në zemër javën e kaluar dhe u operua urgjentisht, por zemra e tij nuk mbijetoi dhe ai vdiq sot në mëngjes, raporton TASS.

“Para një jave ka pasur një atak masiv në zemër, ka bërë një operacion në zemër, kështu që erdhi në vete, filloi të ngrihej, të shëtiste nëpër repart, foli për planet e tij, donte të shkruante një libër, por. ..” tha Ivlev.

Nga rruga, Churov konsiderohej një aleat i fortë i Vladimir Putin. Nga viti 1992 deri në vitin 2003, ai punoi në Komitetin për Marrëdhëniet me Jashtë të Kabinetit të Kryetarit të Komunës së Shën Petersburgut, nga viti 1992 deri në vitin 1996 në kohën e Putinit dhe në periudhën 1995-2003, ai mbajti postin e nënkryetarit të Komitetit. Thuhet se ai ka punuar edhe për KGB-në.

 

Shpërndaje në: