Zbulohen eshtrat e “gjigantëve” të vjetër 5 mijë vjet

Zbulohen eshtrat e “gjigantëve” të vjetër 5 mijë vjet

Arkeologët kinezë zbuluan në lindje të vendit eshtra të njerëzve të vjetër 5 mijë vjet, të cilët gjatë kohës sa kanë jetuar ishin “jashtëzakonisht të mëdhenj dhe të fuqishëm”.

Matja e eshtrave në varret në provincën Shandong, ka treguar se lartësia e të paktën njërit prej tyre ishte 1,9 metra, ndërsa e të tjerëve 1,8 metra, transmeton agjencia kineze e lajmeve Xinhua.

 

Shpërndaje në: