Zelensky refuzoi ta priste në takim presidentin gjerman, në Berlin reagojnë të tronditur

Zelensky refuzoi ta priste në takim presidentin gjerman, në Berlin reagojnë të tronditur

Liderët politikë gjermanë reaguan me habi dhe moskuptim ndaj refuzimit të presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky për ta pritur presidentin gjerman Frank-Walter Steinmeier.

“Presidenti gjerman ka qenë në mënyrë të qartë dhe patjetër në anën e Ukrainës. Gjermania ishte dhe është ende një nga mbështetësit më të vendosur të Ukrainës dhe ky fakt është i lidhur ngushtë me aktivitetet afatgjata të presidentit gjerman”, tha një zëdhënës i qeverisë gjermane.

Zëdhënësja e politikës së jashtme e Partisë Social Demokratike të Gjermanisë (SPD) në pushtet, Nils Schmid, shprehu pakënaqësinë për vendimin e Kyivit. “Kjo është më shumë se e papërshtatshme: ne jemi vende mike dhe vizita e presidentit gjerman së bashku me presidentët e tjerë duhet të ishte një sinjal pozitiv”, tha Schmid, duke shtuar se vendimi i Kyivit në Gjermani “është krejtësisht i pakuptuar”, shkruan agjencia kroate e lajmeve, Index.

Steinmeier kishte planifikuar ta vizitonte Kyivin së bashku me presidentët e Polonisë, Estonisë, Lituanisë dhe Letonisë, por qeveria ukrainase hodhi poshtë synimin e tij dhe në vend të kësaj ftoi në mënyrë specifike kancelarin gjerman Olaf Scholz për të diskutuar ndihmën e mëtejshme ushtarake të Gjermanisë për Ukrainën.

Reagimi i Kyivit u kritikua ashpër edhe nga grupi parlamentar më i madh opozitar i Unionit, CDU/CSU. Zëdhënësi i politikës së jashtme Juergen Hard tha se kjo ishte një “barrë e rëndë për marrëdhëniet gjermano-ukrainase”. Ai i kërkoi kancelarit gjerman që sot ta telefononte presidentin ukrainas, Zelensky.

Ukraina e ka akuzuar në disa raste Steinmeierin si një ish-ministër i Jashtëm dhe një nga drejtuesit e SPD-së përgjegjës për politikën e butë të Berlinit ndaj Moskës. Pak ditë më parë, Steinmeier pranoi se ka bërë gabime në të kaluarën në ndërtimin e marrëdhënieve midis Gjermanisë dhe Rusisë dhe kërkoi falje për këtë.

Shpërndaje në: