Zuckerberg humb 7 miliardë dollarë pas rënies së Facebook-ut

Periskopi.com Lajme

Pasuria personale e Mark Zuckerberg ka rënë me afro 7 miliardë dollarë brenda pak orësh, duke e rrëzuar atë nga lista e njerëzve më të pasur në botë, pasi një sinjalizues doli dhe ndërprerjet i çuan produktet kryesore të Facebook jashtë linje.

Një shitje bëri që aksionet e gjigantit të mediave sociale të binin rreth 5 përqind të hënën, duke shtuar një rënie prej rreth 15 përqind që nga mesi i shtatorit.

Rënia e aksioneve të hënën uli vlerën e Zuckerberg në 120.9 miliardë dollarë, duke e ulur atë nën Bill Gates në numrin 5 në Indeksin e Miliarderëve të Bloomberg. Ai ka humbur rreth 19 miliardë dollarë pasuri që nga 13 shtatori, kur vlente afro 140 miliardë dollarë, sipas indeksit.