53 arrestime në finalen e Champions League në Londër

53 arrestime në finalen e Champions League në Londër

Policia e Londrës ka bërë 53 arrestime pas një pushtimi në fushë dhe tentativës për shkelje të sigurisë në stadiumin Wembley përpara finales së Ligës së Kampionëve mes Real Madridit dhe Borussia Dortmundit.

Dani Carvajal dhe Vinicius Junior shënuan gola në pjesën e dytë teksa Real fitoi 2-0 për të fituar trofeun e 15-të rekord në kompeticionin më prestigjioz të klubeve.

Në minutën e parë të ndeshjes, tre tifozë hynë në fushë. Policia shtoi se ka arrestuar edhe disa persona që tentuan të hynin në stadium pa bileta.

“Policia bëri 53 arrestime në Wembley – pesë për shkelje dhe shumica e të tjerëve për përpjekje për të shkelur sigurinë. Ngjarjet e mëdha sportive shpesh tërheqin njerëz që përpiqen të hyjnë pa bileta. Një operacion i fuqishëm policor u krye për të mbështetur planin e sigurisë së Wembley dhe stafi ka kam punuar ngushtë me stjuardët e stadiumit për të garantuar sigurinë gjatë gjithë kohës”, thuhet në një deklaratë të Policisë.

Shpërndaje në: