9 mënyra për të bërë një sandviç të shijshëm pa përdorur bukë fare

Periskopi.com Shëndeti

Nëse po përpiqeni të humbni peshë, ndonjëherë është ide e mirë të shmangni ngrënien e tepërt të bukës.

Këtu janë nëntë nga idetë më të mira për të bërë një sandviç pa përdorur bukë. Ju nuk duhet të hiqni dorë tërësisht nga të ngrënit bukë, natyrisht, por nëse ndonjëherë bëni disa nga këto, kjo do t’i bëjë trupit tuaj një të mirë të madhe.

Salmon në gjethet e maruleve

Kjo alternative e mrekullueshme jo vetëm që plotëson nevojën e trupit tuaj për acid Omega-3, por gjithashtu ju ndihmon të mos ndiheni të uritur për një kohë të gjatë.

Sandviç i bërë me speca zile

Ju gjithmonë mund të zëvendësoni një copë bukë me feta të  një speci të shijshëm. Nëse qëllimi juaj është që jo vetëm ta bëni sandviçin më të shijshëm por edhe sa më të plotë që të mundeni, atëherë mendoni për shumëllojshmërinë e përbërësve që mund të shtoni. Ne ju rekomandojmë djathin, spinaqin dhe copat e avokados.

Rulo dietike të bëra me patate të ëmbël

Dieta paleo po bëhet gjithnjë e më popullore. Ideja kryesore që qëndron pas ngrënies së vetëm të atyre gjërave që etërit tanë konsumuan mijëra vjet më parë. Një nga këto ishte patatja e ëmbël – dhe kjo e bën një alternativë të shkëlqyeshme të bukës së zakonshme!

Patëllxhan i pjekur në skarë

Në mënyrë që të bëni këtë sandviç siç duhet, provoni të pjekni patëllxhanin nga të dy anët, me një mbushje të bërë nga përbërësit tuaj të preferuar, transmeton super shendeti. Rekomandojmë domate, kërpudha dhe gjethe marule.

Petulla Tapiokë

Tapioka është një niseshte, ushqim kokrrizor i cili është i pasur me fibra dhe acide yndyrore thelbësore, por në të njëjtën kohë nuk përmban gluten. Ndoshta nuk i keni provuar kurrë, por petullat tapiokë janë të shijshme.

Petë e bërë nga mielli i gjetheve të diellit

Petët e bëra nga ky lloj mielli ‘i egër’ pa ndryshim kanë një shije pak pikante, si dhe një ngjyrë të butë jeshile. Mund ta përdorni në të njëjtën mënyrë siç të përdorni bukën e zakonshme – duke e shtuar atë ose në mish, perime ose oriz.

Një sandviç me kastravec

Ky variant disi i pazakontë i sandviçit jo vetëm që ju shpëton nga uria, por edhe nga etja. Thjesht pritni në feta një kastravec në dy gjatësi dhe hiqni farat. Mbusheni atë me përbërësit tuaj të preferuar … dhe përgatituni për shijen e “lëngut” të pazakontë!

Një hamburger domate

Ju e bëni këtë në të njëjtën mënyrë siç do të bënit një sandviç të zakonshëm. Zgjidhni mbushjen tuaj të preferuar dhe sigurojeni atë me një kruajtëse dhëmbësh. Shijoni atë aromën e bukur të perimeve.

Sandviç i bërë nga kërpudha shiitake

Kërpudhat Shiitake konsiderohen një simbol i rinisë dhe jetëgjatësisë. Dhe kur i kombinoni në një sandviç me perime të tjera dhe disa erëza, është si një bombë e vërtetë me vitamina! Kjo është një alternativë e shkëlqyeshme, e shëndetshme për të përdorur në vend të bukës, e cila jo vetëm që ndihmon trupin tuaj, por gjithashtu ju lejon të kujdeseni për pamjen tuaj.

Shpërndaje në: