AGK-ja e dënon gjuhën linçuese të grupit të ri “MeKryeministrin”, përmend Fitoren

Periskopi.com Lajme

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës e ka pranuar me shqetësim vazhdimin e gjuhës linçuese të grupit “#mekryeministrin” në Facebook.

AGK thotë se ky grup, i cili është hapur dhe “funksionon në shërbim të partisë në pushtet dhe kryeministrit, Albin Kurti”, vazhdimisht ka sulmuar gazetarë të medieve të ndryshme të Kosovës. Edhe pas rihapjes, grupi ka sulmuar një pjesë të medias duke i quajtur ato të Klanit Pronto.

“Përkrahja publike e deputetes së Vetëvendosje, Fitore Pacolli, ndaj këtij dhe kësaj gjuhe të përdorur, i vë seriozisht në rrezik gazetarët, andaj është e dënueshme dhe e prapranueshme për AGK-në. Ftojmë Qeverinë e Republikës së Kosovës dhe Lëvizjen Vetëvendosje, të distancohen nga kjo gjuhë linçuese dhe të ndalojnë përkrahjen, qoftë indirekte për sulmet e tilla ndaj gazetarëve”.