Ashleigh Barty fiton Australian Open

Periskopi.com Sporti

Ashleigh Barty i dha fund një pritjeje 44-vjecare të shtunën mbrëma, duke mposhtur Danielle Collins nga ShBA për t’u bëë tenistja e parë austrliane që fiton Austrlian Open që nga viti 1978.

Barty mposhti Collins në sete rresht 6-3, 7-6, transmeton Periskopi.

E lindur dhe rritur në Kuinsland të Australisë, Barty është renditur si tenistja numër 1 për më shumë se 100 javë dhe është shndërruar në figurë shumë të popullarizuar në vendin e saj.

Ndeshjet e saj të këtij viti kanë tërhequr numër të madh të audiencës. /Periskopi.com/