Belgjika publikon listën përfundimtare për “EURO 2024”, trajneri lë jashtë yllin kryesor të ekipit

Belgjika publikon listën përfundimtare për “EURO 2024”, trajneri lë jashtë yllin kryesor të ekipit

Përfaqësuesja e Belgjikës apo më saktë trajneri Domenico Tedesco ka konfirmuar skuadrën e saj përfundimtare për Euro 2024, duke ftuar vetëm 25 futbollistë.

Belgjika po kërkon të shkojë larg në turne me një skuadër relativisht të re dhe të freskët, pasi brezi i tyre i artë i yjeve nuk arriti të arrijë lartësitë që arritën në nivel klubesh.

Menaxheri Domenico Tedesco emëroi një skuadër të përkohshme prej 25 lojtarësh, një lojtar më pak se kufiri i 26 lojtarëve.

Ai tani ka konfirmuar se do të qëndrojë me ata 25 lojtarë për Euro 2024 në Gjermani, pavarësisht faktit se dy lojtarë shtesë u stërvitën me skuadrën këtë javë.

Arne Engels dhe Mandela Keita u ftuan të stërviten këtë javë, duke ndezur spekulime se njëri prej tyre mund të shtohet në skuadrën përfundimtare deri në afatin përfundimtar të mesnatës të së premtes, por Tedesco nuk ndryshoi, duke mos e ftuar në fund as portierin e Real Madridit, Thibaut Courtois.

Megjithatë, pjesë e listës së Belgjikës janë yje si Kevin de Bruyne, Romelu Lukaku, Jeremy Doku, Youri Tielemans dhe Axes Witsel.

Lista e Belgjikës për Euro 2024

Portierë: Koen Casteels (Wolfsburg), Thomas Kaminski (Luton Town), Matz Sels (Nottingham Forest).

Mbrojtës: Timothy Castagne (Fulham), Maxim De Cuyper (Club Brugge), Zeno Debast (Anderlecht), Wout Faes (Leicester City), Thomas Meunier (Trabzonspor), Jan Vertonghen (Anderlecht), Arthur Theate (Stade Rennais) Axel Witsel (Atletico Madrid)

Mesfushorë: Yannick Carrasco (Al Shabab), Kevin De Bruyne (Manchester City), Orel Mangala (Olympique Lyonnais), Amadou Onana (Everton), Youri Tielemans (Aston Villa), Arthur Vermeeren (Atletico Madrid), Aster Vranckx (Ëolfsburg)

Sulmues: Johan Bakayoko (PSV Eindhoven), Charles De Ketelaere (Atalanta), Jeremy Doku (Manchester City), Romelu Lukaku (Roma), Dodi Lukebakio (Sevilla), Lois Openda (RB Leipzig) dhe Leandro Trossard (Arsenal)

Shpërndaje në: