Blick: Xherdan Shaqiri është i domosdoshëm për Zvicrën

Blick: Xherdan Shaqiri është i domosdoshëm për Zvicrën

Xherdan Shaqiri është i domosdoshëm për Përfaqësuesen e Zvicrës në futboll. Kështu ka vlerësuar mediumi i fuqishëm zviceran “Blick”, në një analizë për lojtarin kryesor ofansiv të helvetikëve.

Zvicra po bëhet gati për “Euro 2024”, ndërsa të martën mbrëma fitoi 4:0 në miqësore ndaj Estonisë.

Pas tri ditësh luan miqësore tjetër me Austrinë, ndërsa më 15 qershor e ka ndeshjen e parë në Evropian, ndaj Hungarisë.

“Asnjë lojtar i Zvicrës nuk është shfaqur më shumë se Xherdan Shaqiri në ngjarjet e mëdha. Ndaj Estonisë kishte shenja të rëndësishme që ai do të jetë gati për ekipin nacional në Gjermani”, shkruan “Blick”.

 

Shaqiri shënoi nga pika e bardhë ndaj Estonisë. Dhe atë vetëm në tentimin e dytë. Ishte goli i 31-të i Shaqirit në 122 paraqitje me Zvicrën. Por goli ishte i rëndësishëm për t’i ofruar 32-vjeçarit ndjenjë të mirë para Evropianit në Gjermani.

Ishin miqësoret në mars që dëshmuan se sa e varur është Përfaqësuesja e Zvicrës nga Shaqiri kur është fjala te shënimi i golave. Ai në momente ishte brilant, dhe momente të tilla i duhen Zvicrës në Gjermani.

Ka pasur shumë pyetje për nivelin e Shaqirit pasi ai  u transferua në SHBA në dimrin e vitit 2022. Prej fillimit të këtij viti ai luajti vetëm 745 minuta për Chicagon. U paraqit në 12 ndeshje. Ritmi mund t’i mungojë, por Shaqiri mund të jetë më i freskët se lojtarët e tjerë të Zvicrës që kanë luajtur mbi 50 ndeshje gjatë edicionit tashmë të përfunduar.

Shpërndaje në: