Tech & Auto

Twitter ka humbur pothuajse gjysmën e të ardhurave të tij nga reklamat, ka zbuluar pronari…

17 Jul, 15:52

Rivaliteti profesional pritet të shndërrohet edhe në rivalitet në arte marciale. Dy miliarderët, CEO i…

12 Jul, 9:34

Miliarderi Elon Musk, ka thyer heshtjen mbi zhvillimin e fundit në raport me lansimin e…

09 Jul, 17:50

Më shumë se dhjetë milionë njerëz i janë bashkuar rrjetit më të ri social nga…

06 Jul, 15:22
Doreza me inteligjencë artificiale mëson pacientët t’i bien pianos

Shkencëtarët kanë krijuar doreza smart të cilat iu mundësojnë pacientëve me probleme gjymtyrësh të luajnë…

30 Jun, 14:59

FBI: Kjo është arsyeja se pse nuk duhet t’i karikoni kurrë pajisjet tuaja në aeroporte apo qendra tregtare

Stacionet e karikimit në një aeroport ose qendër tregtare ndonjëherë mund të jenë shpëtimtare, por…

29 Jun, 14:18

E pranojnë mbi 73 për qind e studentëve të UP-së: E përdorim ChatGPT për nota më të mira

73 për qind e studentëve në Universitetin e Prishtinës kanë pranuar se përdorin platformat e…

19 Jun, 9:29

Porsche me teknologji që u ndihmon shoferëve të mos kalojnë në dritën e kuqe të semaforit

Kalimi në semafor të kuq konsiderohet një shkelje e rëndë e trafikut dhe mund të…

08 May, 10:09

SHBA do të ndalojnë mediat sociale për fëmijët nën 13 vjeç

Demokratët amerikanë dhe republikanët bien dakord për efektet negative të mediave sociale tek të miturit.…

07 May, 21:46

A ju dëgjon smartfoni juaj?

Nëse dikush përmend rastësisht në bisedat e tij se dëshiron të blejë makinë të re…

17 Apr, 9:38

Android 14 sjell performancë të përmirësuar të baterisë

Android është një sistem operativ celular, i cili është më i popullarizuari në botë për…

05 Apr, 13:43

10 punët që mund të zhduken nga inteligjenca artificiale

Revolucioni i punës i shekullit XXI përfshin integrimin e të ashtuquajturës Inteligjencë Artificiale (AI). Kjo…

31 Mar, 11:46

Twitter është hakuar, 200 milionë adresa e-mail përdoruesish janë rrjedhur, thotë studiuesi

Shkelja ‘për fat të keq do të çojë në shumë hakerime, phishin dhe doxxing’, shkroi…

30 Mar, 22:36

Sipas grave, kjo është makina më e mirë e 2023-shit

Gazetarët në mbarë botën, të cilët zgjedhin makinën botërore të vitit për femra, kanë zgjedhur…

30 Mar, 12:05

Studimi: Shoferët e mençur duan Skoda, ata psikopatë BMW

Një studim ka analizuar lidhjen mes inteligjencës dhe markës së makinës që njerëzit ngasin, duke…

15 Mar, 13:28

Vjen ndryshimi i madh në Facebook

Ka kaluar kohë e gjatë që kur Messengeri ka funksionuar jashtë aplikacionit të Facebookut. Tash,…

09 Mar, 21:27

Bie TikToku

Rrjeti social TikTok ka rënë së funksionuari mëngjesin e së enjtes, duke i lënë përdoruesit…

09 Mar, 11:39

Rrjedhja e re tregon panelet e xhamit të serisë iPhone 15

Rrjedhjet e serisë iPhone 15 po intensifikohen dhe shtimi më i fundit tregon panelet e…

08 Mar, 17:07

Twitter pushon nga puna 200 punëtorë të tjerë

Twitter ka pushuar nga puna të paktën 200 punëtorë në një raund tjetër shkurtimesh, sipas…

28 Feb, 16:23

Pas Komisionit Evropian, edhe SHBA ndalon ‘TikTok’. Urdhëri në Shtëpinë e Bardhë

Duke cituar arsye sigurie, administrata e presidentit Joe Biden u ka dhënë punonjësve 30 ditë…

28 Feb, 15:23

Ilaçi diabetik në TikTok për humbje peshe që po shqetëson doktorët

Ilaçi për diabet “Ozempic” është shndërruar në fenomen të mediave sociale për përparësitë e tij…

28 Feb, 10:18

Komisioni Evropian ndalon TikTok-un në pajisjet e stafit

Komisioni Evropian ka urdhëruar punëtorët të largojnë aplikacionin e TikTok nga telefonat dhe pajisjet e…

23 Feb, 16:28

Ky është rrjeti social që ju vjedh më shumë të dhëna personale se çdo platformë tjetër

Gjigandët e mediave sociale gjurmojnë çdo lëvizje të përdoruesve të tyre duke siguruar një sasi…

22 Feb, 16:13

Cili vend ka shoferët më të mirë dhe më të këqij?

Kjo listë është subjektive pasi aftësitë e drejtimit janë të vështira për t’u matur, por…

15 Feb, 20:29