Tech & Auto

Një zgjidhje e besuar prej kohësh për telefonat e zhytur aksidentalisht në ujë si duket…

13 Feb, 15:45

Elon Musk është urdhëruar të dëshmojë për herë të tretë në hetimin për blerjen e…

12 Feb, 10:55

Numri i përdoruesve aktivë në median sociale është rritur në mbi pesë miliardë, e barabartë…

09 Feb, 16:24

Imagjinoni nëse jeni duke udhëtuar me aeroplan dhe për një moment e zë gjumi pilotin…

07 Feb, 18:04
A mund të fshihni gjurmët tuaja nga interneti?

Me zhvillimet teknologjike, qasja në internet është tanimë pjesë e pandashme e jetës tonë, duke…

04 Feb, 12:10

Messengeri del nga funksioni

Aplikacioni i Facebookut për ‘chat’, Messengeri, ka dalë nga funksionimi mesditën e së mërkurës. Mijëra…

31 Jan, 14:44

Elon Musk njofton se Neuralink vendosi me sukses çipin në trurin e njeriut

Miliarderi në fushën e teknologjisë, Elon Musk, thotë se kompania e tij Neuralink ka implantuar…

30 Jan, 8:14

Ford tërheq 1.9 milionë automjete në SHBA për shkaqe sigurie

Ford po tërheq pothuajse 1.9 milionë automjete në SHBA për shkak të një problemi sigurie,…

25 Jan, 10:59

Kështu mund ta mbushni telefonin me bateri 4 herë më shpejt

Mund të zgjasë deri në katër orë që të karikohet një telefon nga 0% deri…

24 Jan, 11:43

Inteligjenca Artificiale do të prekë deri në 40 për qind të vendeve të punës në mbarë botën, paralajmëron Fondi Monetar Ndërkombëtar

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN), ka paralajmëruar se Inteligjenca Artificiale (Al) do të prekë deri në…

15 Jan, 20:59

Vetura “e shqiptarëve” – një Golf i ri lansohet në fund të janarit

Golfi është zemra e markës së Volkswagen dhe qëndron për termin “bestseller” si pothuajse çdo…

03 Jan, 8:29

Ç’të bëni kur jeni të lodhur nga mediat sociale?

Dërgo mesazhe me postë Mund të duhen disa minuta më shumë për të dërguar një…

29 Dec, 13:47

Teleskopi GUSTO i NASA-s do të hartojë një pjesë të “Rrugës së Qumështit”

Agjencia amerikane e hapësirës NASA po përgatitet të nisë një eksperiment të quajtur GUSTO, i…

22 Dec, 8:41

Platforma e mediave sociale X jashtë funksionit për përdoruesit në mbarë botën

Platforma e mediave sociale X, dikur Twitter, po vuan nga një ndërprerje globale. Sipas Downdetector.com, i…

21 Dec, 9:02

Kryeson Luiz Ejlli: Këto janë fjalët më të kërkuara në Google nga shqiptarët

Specialist i teknologjisë, Tomi Kallanxhi ka treguar kërkimet më të shpeshta në ‘Google’ gjatë 2023…

20 Dec, 11:42

Pse veturat Tesla që prodhohen në Evropë po rezultojnë më të mira sesa ato në Amerikë?

Tesla së fundmi njoftoi se po tërheq dy milionë vetura nga tregu amerikan, por autoritetet…

19 Dec, 16:54

Honor prezanton telefonin e mençur X8b me kamerë prej 108 megapikselë

Kompania Honor ka prezantuar anëtarin e ri të familjes së serisë X, e bëhet fjalë…

18 Dec, 23:05

Zbardhen detaje nga biseda mes Edi Ramës dhe Elon Musk

Kreu i qeverisë së Shqipërisë, Edi Rama është takuar dhe me Elon Musk, pronarin e…

16 Dec, 19:34

Threads hapet për edhe gjysmë miliardi njerëz në Evropë

Threads, aplikacioni i ri i pronarit të Facebook, Meta, ka mbërritur edhe në Bashkimin Evropian…

14 Dec, 22:11

Ja kur do të aktivizohet në Prishtinë 5G

Halil Krasniqi, drejtor Teknik në Telekom tha se në vitin 2024 në Prishtinën do të…

13 Dec, 16:22

iPhone 19 me një risi që telefonat Android e kanë pasur prej vitesh

Apple ka kohë që po zhvillon kamera nën ekran dhe raportimet sugjerojnë se ato do…

12 Dec, 10:13

TikTok rregullon politikat e privatësisë dhe moshën e pëlqimit sipas Ligjit të Kosovës

Me iniciativë të komisioneres për Informim dhe Privatësi, Krenare Sogojeva-Dërmaku dhe pas takimit të realizuar…

11 Dec, 22:27

BE-ja rregullon përdorimin e inteligjencës artificiale

Negociatorët e Bashkimit Evropian arritën një marrëveshje të premten vonë mbi rregullat e para gjithëpërfshirëse…

09 Dec, 22:26

Meta do të lansojë veçorinë ‘end-to-end encryption’ për bisedat në Messenger

Meta do të lansojë në aplikacionin e saj Messenger veçorinë ‘end-to-end encryption’ për biseda dhe…

08 Dec, 11:50