Tech & Auto

Kompania Google ka vendosur një ilustrim me flamurin kombëtar me rastin e ditës së 28…

28 Nov, 22:24

Inteligjenca artificiale aktualisht nuk po e ndihmon Wikipedian, madje po i shkakton kokëdhimbje. Jimmy Wales,…

26 Nov, 20:36

38 vjet më parë, më 20 nëntor 1985, Microsoft lansoi Windows 1.0 e parë. Windows…

20 Nov, 9:20

Për shumë vite, Mira Murati ka punuar në “prapaskenën” e OpenAl duke mbikëqyrur zhvillimin e…

18 Nov, 15:37
Profecia e radhës e Bill Gates: Inteligjenca artificiale do të ndryshojë jetën e të gjithëve brenda 5 vitesh

“Unë ende e dua softuerin aq shumë sa kur me Paul Allen themeluam Microsoft-in. Por…

13 Nov, 10:32

Meta do të kufizojë disa komente në Facebook për postimet izraelite dhe palestineze

Pronari i Facebook, Meta, ka prezantuar masa të përkohshme për të kufizuar “komentet potencialisht të…

24 Oct, 11:37

Elon Musk merr një paralajmërim për sanksione ndaj platformës X për lajme të rreme lidhur me luftën në Izrael

Të martën, komisioneri Thierry Breton paralajmëroi platformën X për sanksione, duke i bërë thirrje Elon…

11 Oct, 14:35

Facebook ndryshoi logon e tij, a e vëreni ndryshimin?

Kompania Meta po ndryshon “sistemin e identitetit” të rrjetit social Facebook dhe këtu përfshihet edhe…

21 Sep, 11:45

Pas Francës, edhe shtete të tjera po e shqyrtojnë mundësinë e ndalimit të shitjes së iPhone 12

Disa ditë pasi Franca ndaloi shitjen e iPhone 12, edhe disa vende tjera evropiane kanë…

15 Sep, 9:28

Apple prezanton iPhone 15 dhe 15 Plus – kaq kushton telefoni i ri

Apple prezantoi iPhone 15 dhe iPhone 15 Plus në ngjarjen ‘Wonderlust’ dhe duket se u…

12 Sep, 20:32

iPhone 15 Pro dhe iPhone 15 Pro Max mund të kenë një kornizë titani

Një tjetër rrjedhje e iPhone 15 sugjeron që modelet e iPhone 15 Pro do të…

12 Sep, 19:35

X i Elon Musk padit Kaliforninë për të shfuqizuar ligjin e moderimit të përmbajtjes

Platforma X e Elon Musk ka paditur shtetin e Kalifornisë të premten për një ligj…

09 Sep, 18:20

Mësohet data se kur do të lansohet iPhone 15

Pas muajsh spekulimesh, Apple ka konfirmuar zyrtarisht se ngjarja e saj vjetore e zbulimit të…

30 Aug, 12:16

iPhone juaj aktual humb vlerën këtë fundjavë

Apple dhe klientët e saj po bëhen gati për lancimin e gjeneratës së re të…

27 Aug, 18:32

Vlera e iPhone-ve bie këtë fundjavë

Apple dhe klientët e saj po bëhen gati për linçimin e gjneratës së re të…

26 Aug, 20:34

Gazetari apo plagjatur? Ja si vepron inteligjenca artificiale në krijimin e lajmeve

Inteligjenca artificiale është kthyer tashmë në shqetësim dhe për menaxhimin e informacioneve dhe lajmeve. Në…

25 Aug, 16:03

Në iphone ndryshon butoni i kuq ku përfundohet telefonata, ja pozicioni i ri

iOS17, versioni i ri i sistemit operativ të Apple do të sjellë disa ndryshime. Një…

24 Aug, 19:43

Apple paguan 500 milionë dollarë për të zgjidhur çështjen e “mashtrimit të konsumatorëve”

Miliona përdorues të iPhone do të marrin një pagesë nga Apple, pasi kompania uli qëllimisht…

16 Aug, 14:42

Romanca moderne: Të biesh dashuri me Inteligjencën Artificiale

Kafenetë, zyrat e punës, dasmat ose festat me shokë kanë qenë vendet ku gjendeshin shpirtrat…

15 Aug, 13:15

Nuk ka nevojë të shkoni në servis, si mund ta zbuloni me telefon “diagnozën” e makinës suaj

Herën tjetër që një tregues paralajmërues të ndizet në pultin e makinës, ose nëse nuk…

15 Aug, 10:32

Ky aplikacion po ju vjedh mesazhet nga WhatsApp dhe Facebook

Rreziku vjen për të gjithë përdoruesit e telefonave smart me sistem operimi “Android”, të tillë…

10 Aug, 8:17

Aplikacioni që po vjedh të dhënat e mesazhet e përdoruesve të Facebook e WhatsApp

Sipas studiuesve kibernetikë në Cyfirma, një lloj i veçantë virusi që vjedh mesazhet private, ka…

08 Aug, 22:14

Threads humb gjysmën e përdoruesve

Threads ka humbur më shumë se gjysmën e përdoruesve të saj. Aplikacioni i bazuar në…

06 Aug, 13:38

Inteligjenca artificiale nganjëherë shpik gjëra – a mund të rregullohet ky problem?

Kaloni kohë të madhe duke përdorur ChatGPT, apo “chatbot” të tjerë të inteligjencës artificiale dhe…

06 Aug, 13:37