Cilat pije duhet të pini para se të shkoni në shtrat: Ato kanë një efekt të dobishëm në trup

Cilat pije duhet të pini para se të shkoni në shtrat: Ato kanë një efekt të dobishëm në trup

Përveç një diete të ekuilibruar, gjumi cilësor është jashtëzakonisht i rëndësishëm, i cili shpesh neglizhohet. Në mes të një jete gjithnjë e më stresuese dhe të ngarkuar, gjithnjë e më shumë njerëz kanë probleme me pagjumësinë dhe mungesën e gjumit.

Në mënyrë që trupi të grumbullojë energji të mjaftueshme, i nevojiten mesatarisht 7-8 orë gjumë të pandërprerë.

Pothuajse të gjithë ne e dimë se duhet të shmangim pije si kafeja apo pijet energjike përpara se të shkoni në shtrat, por disa pije rekomandohen për t’ju ndihmuar të bini në gjumë sa më lehtë dhe shpejt.

Uji

Nuk mund të gaboni kurrë me ujin – shumë njerëz mbajnë një shishe me ujë pranë shtratit të tyre. Nuk ka sheqer, nuk ka kalori dhe në mënyrë efektive shuan etjen. Pini sa më shumë ujë gjatë ditës për të hidratuar trupin tuaj.

Çaj bimor

Çajrat bimor kanë një efekt qetësues në trup. Veçanërisht rekomandohet çaji i borzilokut, i cili ul në mënyrë efektive nivelin e kortizolit (hormoni i stresit).

Çajrat e valerianës, kamomilit ose mentes janë gjithashtu zgjedhje të shkëlqyera.

Qumështi

Qumështi i ngrohtë para se të shkoni në shtrat është efektiv. Qetëson trupin dhe për të neutralizuar shijen e laktozës, mund të shtoni një lugë çaji mjaltë, kanellë ose karafil.

Lëng qershie

Lëngu i qershisë, pa ëmbëlsues të shtuar, ndihmon personat që vuajnë nga pagjumësia. Hulumtimi i kryer te të anketuarit që ishin 50 vjeç, tregoi se ata që pinin lëng qershie dy herë në ditë flinin mesatarisht 84 minuta më shumë se ata që nuk e konsumonin këtë pije. Vishnjat janë të pasura me përbërës të dobishëm që lidhen me gjumë të shëndetshëm.

Shpërndaje në: