Hernandez rrezikon burgun, Nagelsmann: Ai do të luajë kundër Leverkusen dhe Benfica

Periskopi.com Sporti

Në prag të ndeshjes për kreun e Bundesliga-s me Bayer Leverkusen, Julian Nagelsmann ka folur edhe për çështjen gjyqësore të Lucas Hernandez, i cili rrezikon burgun në Spanjë.

Lucas Hernandez, ylli i Bayern Munich dhe vëllai i milanistit Theo, ka marrë një urdhër për t’u paraqitur në Gjykatën Penale numër 32 të Madridit 19 tetorin e ardhshëm për ngjarje të ndodhura në 2010-ën, kur luante me Atletico Madrid.

Në shkurtin e 2017-ës, Lucas është akuzuar për krimin e abuzimit në familje pas një sherri në publik me gruan Amelia. Një gjykatë e Madridit e ka dënuar me 31 ditë punë publike përveç largimit nga gruaja për gjashtë muaj. Megjithatë, të dy kanë vendosur të largoheshin për muajin e mjaltit, por, pas kthimit, Lucas është arrestuar më 13 qershorin e të nëjtit dhe më pas është lëshuar.

Përkundër ngjarjeve, trajneri i Bayern, Nagelsmann, thotë se nuk ka arsye për të mos kalkuluar në shërbimet e mbrojtësit.

“Nuk kam parë asnjë efekt negativ. Nëse nuk do ta kisha lexuarnë gazetë, nuk do ta kisha pyetur nëse kishte diçka që nuk shkonte. Sillet si zakonisht dhe është stërvitur mië”, ka thënë trajneri i Bayern Munich.

“Është në planet e mia për të dy ndeshjet dhe nëse do të jetë mirë, do të luajë”, shtoi gjermani.

Lojtari duket se të mërkurën do të luajë në Lisbonë edhe pse të martën duhet të paraqitet në gjyq në Madrid. /Periskopi/