Ish-drejtori i përgjithshëm i VW do të paguajë rreth 10 milionë euro për skandalin e naftës

Periskopi.com Tech & Auto

Ish-drejtori i përgjithshëm i Grupit “Volkswagen” Martin Winterkorn ka rënë dakord të paguajë rreth 10 milionë euro dëm të prodhuesit të makinave për shkak të skandalit të emetimeve të naftës.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, VW kishte thënë në mars se do të kërkonte dëmshpërblim nga Winterkorn lidhur me skandalin.

Business Insider, duke cituar një projekt-kontratë, njoftoi se një marrëveshje midis prodhuesit të automjeteve, Winterkorn dhe ish-drejtuesve të tjerë mund të nënshkruhet këtë javë.

Bordi mbikëqyrës i VW është planifikuar të diskutojë një marrëveshje gjatë fundjavës, thanë dy burime me njohuri të çështjes për Reuters.

VW nuk pranoi të komentojë, ndërsa një zëdhënës i Winterkorn nuk u përgjigj në telefon kur u thirr për koment.

Prodhuesi i automjeteve kishte thënë në mars se pas një hetimi të gjerë juridik kishte arritur në përfundimin se Winterkorn kishte shkelur “detyrën e tij të kujdesit”.

Winterkorn ka mohuar të jetë përgjegjës për skandalin.

VW në 2015 pranoi përdorimin e softverit të paligjshëm për të manipuluar testet e motorit me naftë në Shtetet e Bashkuara.

Skandali i ka kushtuar më shumë se 32 miliardë euro në gjobëvënie, rivendosje dhe tarifa ligjore.

Winterkorn dha dorëheqjen si CEO më 23 shtator të vitit 2015, një javë pasi shpërtheu skandali.

Shpërndaje në: