Jordi Alba: “Luis Suarez iu bë dhurat Atletico-s”

Periskopi.com Sporti

Pas një bisede të gjatë dje, ku mbrojtësi i Barcelonës, Jordi Alba, foli për sfidat me të cilat po përballet kampi i ekipit kombëtar spanjoll me testin pozitiv të Sergio Busquets, si dhe mendimet e tij për Ronald Koeman, ai më pas ka folur për sezonin e kaluar.

Spanjolli kaloi nëpër detaje, duke folur për programin El Cadena SER në El Larguero, ku ndau anekdota për Lionel Messin dhe largimin e tij të mundshëm nga Barcelona, ​​si dhe transferimin famëkeq të diskutueshëm të Luis Suarez në Atletico Madrid.

Suarez ishte subjekt i një transferimi shumë të keqtrajtuar, pasi bordi i mëparshëm i drejtorëve e dëboi atë në mënyrë jozyrtare, duke lejuar rivalët e drejtpërdrejtë Atletico Madrid të kapnin shërbimet e tij pa asnjë kosto. Një lëvizje që i ndihmoi përfundimisht në një fitore fantastike të titullit në La Liga, pas së cilës gjuajtësi uruguajan përplasi trajtimin e ish-skuadrës së tij ndaj tij.
Duke folur më tej për marrëveshjen dhe zemërimin që ajo shkaktoi, Alba deklaroi pakënaqësinë e tij në lidhje me tërë sagën: “Luis Suárez ishte praktikisht i talentuar mbi të gjitha për një rival direkt si Atlético. Nuk më pëlqente. Ku do të gjesh një sulmues si ai? Ai ka heshtur shumë, nuk ishte i lehtë viti i tij i fundit te Barcelona ”.

Ai pastaj vazhdoi të flasë për vazhdimësinë e Lionel Messi në klub, e cila është ende një temë e spekulimeve të mëdha. Sidoqoftë, optimizmi në lidhje me rinovimin e kontratës për superyllin argjentinas po rritet dita ditës, për kënaqësinë e të gjithëve brenda kampit të Barcelonës, përfshirë edhe Albën.

“Shpresojmë që Messi të qëndrojë. Do të ishte një lajm shumë i mirë nëse Leo qëndronte me ne, ai e bën klubin më të mirë, ”tha 32-vjeçari.

Vetë Alba i është nënshtruar shumë bisedave në lidhje me një largim, por tani duket sikur ai do të qëndrojë duke pasur parasysh mungesën e opsioneve të Barcelonës në pozicionin e mbrojtësit të majtë, megjithëse me kushte të reduktuara në kontratë.

Shpërndaje në: