Joshua ‘shembet’ përsëri – bota njoftohet me kampionin e ri të boksit, Oleksandr Usyk

Periskopi.com Sporti

Oleksandr Usyk ka dalë kundër të gjitha pritshmërive dhe ka mposhtur kampionin në fuqi, Anthony Joshua, në qytetin e tij, në Londër.

Shpejtësia e Usyk dhe goditjet e sakta ishin të papërshtatshme për Joshua, i cili asnjëherë nuk gjeti hapësira për të lansuar të djathtën e frikshme, shkruan Periskopi.

Kështu, ukrainasi tani do të jetë kampioni i ri në WBA, WBO e IBF, duke i marrë këto tituj nga Joshua.

Me shumë gjasë do të ketë një duel revansh mes dy gjigantëve të boksit, që sonte dhuruan një prej dueleve më të zjarrta në boks viteve të fundit.

Joshua ishte mposhtur edhe më parë duke mbrojtur titujt, nga Andy Ruiz, por i rikthente me revanshin./Periskopi/

Shpërndaje në: